Gündem
Giriş Tarihi : 20-04-2022 01:51   Güncelleme : 25-04-2022 21:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Herzog arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Filistin'deki olaylar, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'la görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmelerinde, son günlerde Filistin'de İsrailli bazı radikal grupların ve güvenlik güçlerinin neden olduğu olaylar başta olmak üzere, bölgesel meseleleri ve ikili ilişkileri ele aldıklarını ifade etti.

400'den fazla Filistinli yaralanmış, 18 kişi hayatını kaybetmişti

Görüşmede, ramazan ayının başlangıcından itibaren Batı Şeria ve Mescid-i Aksa dahil meydana gelen olaylarda 400'ü aşkın Filistinlinin yaralanması ve aralarında çocukların da bulunduğu 18 kişinin hayatını kaybetmesinin kendilerini üzdüğünü belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

Mescid-i Aksa'nın dün ve önceki gün sabah namazından sonra fanatik grupların baskınına uğraması ve müdahaleler neticesinde yine istenmeyen görüntüler yaşanması, gerilimin Gazze'ye de sirayet etmesi üzüntümüzü artırmıştır.

"Mescid-i Aksa'nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemeli"

Bayramların bayram havasında yaşanması gerekirken bazı radikaller yüzünden her sene karşılaşılan bu görüntüler vicdanları yaralamakta, tüm İslam âleminde haklı tepkilere neden olmaktadır.

Bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa'nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin zaruriyetini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Herkesin bu mübarek mekânın ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami gayret göstermesi çağrımı yineliyorum. Türkiye olarak her halükârda barış ve huzurun temini yönünde çalışmaya devam edeceğiz.