Gündem
Giriş Tarihi : 14-03-2022 21:31   Güncelleme : 24-03-2022 03:15

CHP, Nükleer Düzenleme Kurumu'nun iptali için AYM'ye gitti

CHP, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Nükleer Düzenleme Kurumu'na ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP, Nükleer Düzenleme Kurumu'nun iptali için AYM'ye gitti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 8 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Nükleer Düzenleme Kurumu'nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Başvuru dilekçesini CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul milletvekili İbrahim Kaboğlu AYM Başkanlığı'na sundu.

Başvurunun ardından AYM önünde gazetecilere açıklamada bulunan Özel, anayasal yönden daha önce yapılan pek çok ihlalin üzerine bambaşka bir ihlalle daha karşı karşıya olduklarını öne sürdü.

"Kanunun düzenlemesi gereken bir alana Cumhurbaşkanlığı kararnamesi giremez"

Mahkemeye, ilgili kararnameyle ilgili şekil yönünden başvuruda bulunduklarını ifade eden Özel, şöyle konuştu:

Anayasa'nın ilgili maddeleri, kanunla düzenlenen bir konuda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılmayacağını söylerken, geçen hafta sabahlara kadar çalışarak geçirdikleri Nükleer Düzenleme Kanunu ile ilgili aynı anda hem kanun hem de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Oysaki kanunun düzenlemesi gereken bir alana Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin giremeyeceğini Anayasa açıkça yazıyor.

Özel, Akkuyu Nükleer Santrali'ni denetleyecek bir kurumun, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun standartlarına uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.