Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde tarım arazisinde başlayarak ormanlık alana sıçrayan yangın, 24 saat sonra kontrol altına alındı.

Yangın, dün saat 16.00 sıralarında Eceabat ilçesi Kumköy mevkiinde tarım arazisinde başladı. Rüzgârın etkisiyle büyüyen alevler geniş bir alana yayıldı. Yangına 9 uçak, 6 helikopter, 94 arazöz ve iş makinesinin yanı sıra toplamda 540 personel müdahale etti.

Boğaz trafiğe kapatıldı

Bu sabahtan itibaren havadan müdahale yeniden başladı.

Yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı dün saat 17.00 itibarıyla tek yönlü olarak trafiğe kapatılırken, 57'nci Alay Conkbayırı Şehitliği ve Büyük Anafartalar köyü tedbir amaçlı boşaltıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı'na girişler de ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

'Yangından etkilenen alan 575 hektar'

Yangının etkilediği alanla ilgili bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, şöyle konuştu:

An itibarıyla uçaklarımız, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımız, arazözlerimiz, iş makinelerimiz de dahil olmak üzere, AFAD, Valilik, diğer kamu kurumları, hatta özel sektördeki bazı kurumların da katılımlarıyla yaklaşık 300 araç sayısına ulaştık ve 1000'e yakın arkadaşımız da dünden itibaren bu yangınla mücadeleyi gerçekleştirmiş oldu.

Yangından etkilenen alan 575 hektar. Yanan alandan bahsetmiyorum, yangından etkilenen alandan bahsediyorum.

Arkadaşlarımız, bütün her şey bittikten sonra ne kadar alanın hasar gördüğünü ayrıca yayınlayacaklar, her zaman olduğu gibi. Yaklaşık 340 hektar alan ormanlık, geri kalanı da orman dışı kırsal alan.