SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yeni bir ek zam kararı daha alındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TRT Haber'de emekli aylıklarına yapılan zamma ilişkin soruları yanıtladı.

'Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum'

Bakan Işıkhan, 2024 yılının ilk yarısı için memur emeklilerinin aylıklarına yüzde 49.25, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına 5 puanlık ilaveyle birlikte yüzde 42.6 zam yapılmasına ilişkin düzenlemenin TBMM'ye sunulduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Işıkhan, şöyle konuştu:

Çalışmalar sonrasında belli bir noktaya ulaştık. Şimdi buradan 13.5 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı, ocak ayı itibarıyla yüzde 49.25'e yükseltiyoruz.

'Aylık farkları bir hafta içinde hesaplara yatacak'

Böylece tüm emeklerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk.

Bir başka ifadeyle hiçbir ayrım yapmaksızın Ocak 2024 itibarıyla ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlıyoruz.

Bu çok önemli bir karardı. Tüm emeklerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Teklifimiz şu an Genel Kurul'da, kabul edilip Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra oluşan aylık farkları yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatmış olacak.

En düşük emekli maaşı 10 bin lira olmuştu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Ocak'taki kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave yüzde 5 ek zam yapıldığını duyurmuştu.

Artış oranının yüzde 42.6'ya yükseldiğini belirten Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise 10 bin liraya yükseltildiğini açıklamıştı.