Gündem
Giriş Tarihi : 27-01-2022 00:57   Güncelleme : 31-01-2022 02:19

BOTAŞ'tan doğalgaz iddialarına yanıt: Gaz arzı sorunsuz devam ediyor

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, yeraltı doğalgaz depoları, Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Üniteleri ve iletim şebekesine yönelik iddialara yanıt verdi.

BOTAŞ'tan doğalgaz iddialarına yanıt: Gaz arzı sorunsuz devam ediyor

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ) yapılan açıklamada, çeşitli basın-yayın organları ve sosyal medya platformlarında yer alan iddialara yanıt verildi.

"81 ilin tamamında rekor tüketimlere rağmen gaz arzı sorunsuz devam ediyor"

BOTAŞ, yeraltı doğal gaz depoları, Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Üniteleri (FSRU) ve iletim şebekesine yönelik iddialara ilişkin, 81 ilin tamamında rekor tüketimlere rağmen gaz arzının sorunsuz devam ettiğini ve gerekli her türlü tedbirin alındığını bildirdi.

"Gerçekdışı ve spekülatif bilgiler paylaşılıyor"

Bazı kişiler tarafından doğalgaz piyasalarında yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan analiz ve yorumlarda sistematik olarak gerçekdışı ve spekülatif bilgilerin paylaşıldığı belirtilen açıklamada, "Birçoğu gerçeklikten uzak, şahsi ve/veya kurumsal menfaatlere hizmet amacı taşıdığı düşünülen bu ifadelerin, Türkiye doğalgaz piyasasını yönlendirme, gaz fiyatlarını yükseltme amacına matuf olduğu değerlendirilmektedir" ifadelerine yer verildi.

"Toplam 1.2 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaşılmıştır"

Açıklamada, "Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi tamamlanmadı" iddialarına ilişkin olarak da, "2017 yılında 1. fazı, 2021 yılında ise 2. fazı devreye alınmak suretiyle proje tamamlanmıştır. Böylelikle toplam 1.2 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaşılmıştır. Kış sezonuna yüzde 100 doluluk oranıyla giren tesiste sadece 2021'de toplam 1 milyar metreküp doğalgaz iletim sistemine verilmiş, halihazırda verilmeye devam edilmektedir. 2019'da başlayan genişletme projesi ise 2023'te tamamlanacak olup, toplamda 5.4 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaşılacaktır" denildi.