Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, katıldığı programda, enerji sektöründeki çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Karadeniz'de arama ve sondaj çalışmalarının sürdüğünü aktaran Bayraktar, doğalgaz üretiminin günlük 5 milyon metreküpe ulaştığını, böylece 2 milyon haneye yetecek gazın buradan üretildiğini dile getirdi.

Bakan Bayraktar, 2025'in ilk çeyreğinde 10 milyon metreküp üretim planladıklarını, yapılan yeni keşifler sayesinde ise 2028'de konutların doğalgaz talebinin hepsinin yerli üretimle karşılanmasını hedeflediklerini belirtti.

'Keşifler var, yeni sondajlar yapıyoruz'

Karadeniz'de saha geliştirme faaliyetlerinin devam ettiğini söyleyen Bayraktar, şunları ifade etti:

Sakarya Gaz Sahası yaklaşık 10 bin kilometre karelik bir alan. Üretim yaptığımız kısım ise 2200 kilometre karelik alan.

Toplam sahanın yüzde 25'inde keşif yaptık ve üretime döndürdük. Alanın geri kısmında keşif faaliyetleri devam ediyor.

Sakarya Gaz Sahası'nı tümüyle tanımaya başladık. Keşifler var, yeni sondajlar yapıyoruz.

İnşallah Göktepe-1 ve Göktepe-2'nin olduğu bölgeden bir keşif haberini temmuz ayında milletimize müjde olarak vermeyi düşünüyoruz.

'Doğalgazını sıvılaştırılmış olarak diğer ülkelere satabileceğiz'

Bayraktar, doğalgazda merkez olmaya yönelik çalışmaların da sürdüğüne dikkati çekerek, yeni kanun kapsamında ülkenin artık doğalgazını sıvılaştırılmış olarak da diğer ülkelere satabileceğini söyledi.

Petrol üretiminde ise Gabar bölgesinde önemli yol katedildiğini vurgulayan Bayraktar, 37 kuyuda günlük 42 bin 500 varil üretim seviyesine ulaşıldığını açıkladı.