Gündem
Giriş Tarihi : 14-04-2022 23:52   Güncelleme : 23-04-2022 02:10

Babacan'dan 'Şehircilik Eylem Planı': 'Önce mahalleliye soracağız'

DEVA Partisi'nin 'Yerel Yönetimler ve Şehircilik Eylem Planı'nı açıklayan Ali Babacan, "Milletin memnuniyetini esas alacağız. Belli başlı projeleri o bölgede oturan vatandaşlarımıza soracağız" dedi.

Babacan'dan 'Şehircilik Eylem Planı': 'Önce mahalleliye soracağız'

Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı'ndaki sosyal tesiste partisinin hazırladığı 101 maddelik Yerel Yönetimler ve Şehircilik Eylem Planı'nı tanıtan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yerel yönetimlerde, yerinde yönetimi esas alacaklarının altını çizerek, "Türkiye, tek bir karar makamından, tek bir merciden yönetilemeyecek kadar büyük bir ülke. Yerinden yönetim, ülke kaynaklarının yerinde, verimli ve etkin kullanılabilmesini beraberinde getirir. Yerinden yönetim, demokratik temsilin geliştirilmesini ve demokratik kültürün derinleştirilmesini sağlar. Tek tek bireylerin yönetimde daha çok söz sahibi olmasını sağlar. DEVA Partisi iktidarında yerinden yönetim ilkesini esas alacağız. Milletin memnuniyetini esas alacağız" dedi.

"Yerelde doğrudan demokrasi mekanizmalarını işleteceğiz"

Yerel yönetimlerde hazırladıkları projeleri mahalleliye danışarak yürürlüğe koyacaklarını vurgulayan Babacan, "Bu anlayışla, imar planları yapılırken Alevi vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı semtlerde cemevlerine mekân ayrılmasını sağlayacağız. Yerelde doğrudan demokrasi mekanizmalarını işleteceğiz. Belli başlı projeleri o bölgede oturan vatandaşlarımıza soracağız, e-Devlet üzerinden oylamalarını sağlayarak tercihlerini öğreneceğiz, bir işi yaparken önce mahalleliye soracağız. Hiçbir zaman tepeden inmeci olmayacağız" ifadelerini kullandı.

"Dar gelirliler için konut edindirme teşvikleri belirleyeceğiz"

"Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Eylem Planı'nda, şehirleri kültürel ve tarihi dokularını koruyarak yeniden yapılandıracaklarını söyleyen Babacan, şöyle devam etti:

Kentsel yenilenmede doğal afet riski bulunan alanlara öncelik tanıyacağız. Banka konut kredi sistemini kentsel yenilenmede teşvik unsuru haline getireceğiz. Dar gelirli vatandaşımıza faizsiz veya düşük faizli uzun vadeli kredi temin edeceğiz. Yine dar gelirliler için konut edindirme teşvikleri belirleyeceğiz. Uygun koşullu sosyal konut kiralama uygulamasını da hayata geçireceğiz. TOKİ'nin tek amacı vatandaşa sosyal konut edindirmek olacak.

Bu süreçte uygulayacağımız bir diğer projemizin adı da 'Yıldız Şehirler'... DEVA Partisi iktidarının birinci yılında, 'Yıldız Şehirler' kurulmasına yönelik araştırma çalışmalarına başlayacağız. İstanbul başta olmak üzere kentsel yenilenmenin tıkandığı büyükşehirleri yenilerken uydu kentler oluşturacağız.

"Başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili mevcut aksaklıkları gidereceğiz"

"Son günlerde sıkça tartışılan bir konuyu da çözüme kavuşturacağız" diyen Babacan, "Başıboş sokak hayvanlarının yönetimine dair mevcut aksaklıkları gidermek üzere en iyi uygulamalardan esinlenerek süreli hayvan barınma alanlarını yeniden düzenleyeceğiz" açıklamasında bulundu.