Yurt genelinde salı gününden itibaren etkisini gösterecek olan sıcaklıklar, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde mevsim normallerinin 8 ila 12 derece, diğer bölgelerde ise 4 ila 8 derece üzerine çıkacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, hafta sonuna kadar devam edecek sıcaklıklara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sıcaklar hafta sonuna kadar sürecek

Geçen haftadan itibaren etkili olan yağışlı havanın salı günü Doğu Anadolu Bölgesi'nde görüldükten sonra yurdu terk edeceğini ve yerini sıcak havaya bırakacağını belirten Şahbaz, "Yurdumuz yarından itibaren sırt dediğimiz yapının etkisine girecek. Bu nedenle önümüzdeki hafta sonuna kadar az bulutlu, açık ve sıcak bir havaya sahip olacağız" dedi.

8 ila 12 derece artacak

Sıcaklıkların Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini bildiren Şahbaz, şöyle devam etti:

Yarından itibaren hızlı bir artışla Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerine çıkmasını bekliyoruz.

Sıcaklıklar, yurdun geri kalanında ise mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkacak ve hafta sonuna kadar bu şekilde devam etmesini bekliyoruz.

Hafta sonundan sonra havalar nasıl olacak?

Hafta sonunun ardından yurdun yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceğini aktaran Şahbaz, yağışla birlikte batı bölgelerinden başlayarak sıcaklıkların mevsim normallerine düşeceğini söyledi.

Şahbaz, bu hafta görülecek sıcaklıkların 'Afrika sıcaklıkları' olarak nitelendirilen sıcaklıklardan olmadığını kaydetti.