Dünya
Giriş Tarihi : 25-04-2022 01:14   Güncelleme : 01-05-2022 02:06

Aşırı sağ korkusu Macron'u yeniden Cumhurbaşkanı yaptırdı

Fransa'da resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Emmanuel Macron, oyların yüzde 58.20'sini alarak seçimden zaferle çıkarken, aşırı sağcı aday Marine Le Pen ise yüzde 41.80 ile Fransız tarihinin en yüksek oy oranına ulaştı.

Aşırı sağ korkusu Macron'u yeniden Cumhurbaşkanı yaptırdı

Fransa'da resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi, oyların yüzde 58,20'sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oldu.

Başkent Paris'teki dünyaca ünlü Eyfel Kulesi'nin önünde bulunan Champ-de-Mars Meydanı'nda zafer konuşması yapan Macron, "5 yıllık dönüşümden, mutlu ve zor zamanlardan, istisnai krizlerden sonra, 24 Nisan 2022'nin bugününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti. Fransızların güvenine sahip olduğum için mutluyum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum" dedi.

"Birçok yurttaşımın aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum"

"Akademik, kültürel ve girişimci güçlerimizi özgürleştirmek için çalışmaya, üretmeye dayalı hümanist, cumhuriyetçi, sosyal, ekolojik bir proje seçtiniz" diyen Macron, aşırı sağın hükümete gelmemesi için kendisine oy verenlere seslenerek, "Birçok yurttaşımın beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kendisine oy vermemeyi seçenlere ve çekimser kalanlara da seslenen Macron, "Sessizlikleri, bizim de yanıt vermemiz gereken bir seçimi reddetme anlamına geliyordu" diye konuştu.

"Aşırı sağa oy verenlerin öfkelerine cevap bulmak benim sorumluluğumda"

Aşırı sağcı Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen'e oy verenler hakkında da açıklama yapan Macron, "Şu andan itibaren, artık bir tarafın adayı değil, tüm tarafların başkanıyım. Biliyorum ki bugün aşırı sağı seçen birçok yurttaşımız ve bu projeyi seçmelerine neden olan öfke ve anlaşmazlıkların da bir cevap bulması gerekiyor. Bu benim sorumluluğum" dedi.

İkinci turda çekimserlerin oranı yüzde 28

İpsos anket şirketine göre, ikinci turda çekimserlik oranı yüzde 28 olarak 2017 seçimlerine göre 2.5 puan arttı.

Aşırı sağın oyları Fransız tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı

Aşırı sağcı aday Marine Le Pen ise, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 41.80'ini aldı.

Anketlere göre aşırı sağ, 13 milyondan fazla oy alarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransız tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.