Gündem
Giriş Tarihi : 24-11-2021 02:18   Güncelleme : 29-11-2021 02:50

AİHM'den KHK ile ihraç edilen hakim ve savcıların lehine karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz sonrası 427 hakim ve savcının Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmesini yasadışı bularak Türkiye'nin tazminat ödemesine karar verdi.

AİHM'den KHK ile ihraç edilen hakim ve savcıların lehine karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınıp tutuklanan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 427 hakim ve savcıyla ilgili Türkiye aleyhine karar verdi.

2 milyon 135 bin euro tazminat ödenecek

Süreci "hukuka aykırı" bulan mahkeme, davacı 427 hakim ve savcıya 5 biner euro tazminat ödenmesine hükmetti.

Bu da Ankara'nın toplamda yaklaşık 2 milyon 135 bin euro tazminat ödemesi anlamına geliyor.

Aralarında eski Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de olduğu 427 hakim ve savcının açtığı davalarla ilgili AİHM kararının ana hatları şöyle:

Hakim ve savcılar, suçüstü halleri hariç, kanunla belirlenmiş özel bir usul ile görevden uzaklaştırılabilirken bu yol izlenmedi.

Dava öncesi hapiste tutmanın hukuka aykırılığı nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ihlal edildi.

AİHS'in özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5'inci maddesinin 1'inci bendi ihlal edildi.

Davacıların her birine 5 bin euro manevi tazminat ve mahkeme masrafı ödenecek.

Davacıları "FETÖ/PDY üyesi" oldukları gerekçesiyle 667 sayılı KHK ile görevden alan Ankara'nın "örgüt bağlantılı olmaları üzerinden suçüstü hali" tezi, AİHM'de kabul görmedi.

Devlet memurlarına ilişkin 5 bin dava dosyası daha var

AİHM gündeminde 15 Temmuz sonrası KHK kapsamına giren -hakim ve savcılar dahil- devlet memurlarına dair 5 bin civarında dava başvurusu daha bulunuyor.

Demirtaş ve Kavala'yla ilgili de karar çıkmıştı

Daha önce AİHM'den 2016 ve 2017 yıllarında tutuklanan Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve sivil toplum aktivisti Osman Kavala'nın serbest bırakılması kararları da çıkmıştı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 30 Kasım - 2 Aralık arasında gerçekleştireceği toplantıya kadar AİHM kararı uyarınca Kavala'nın serbest bırakılmaması halinde Türkiye hakkında yasal süreç başlatacağını duyurmuştu.