Gündem
Giriş Tarihi : 23-01-2022 01:28   Güncelleme : 25-01-2022 04:26

Adalet Bakanı sert tepki göstermişti: Gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı

Gece 02.00'de evinden gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklandı.

Adalet Bakanı sert tepki göstermişti: Gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı

"Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve gece 02.00’de evinden gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Kabaş'ın avukatı Uğur Poyraz, gazetecinin tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildiğini şu sözlerle duyurdu:

  • Savcı, @SedefKabas 'ı tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti.

"Yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak tutuklanması" talep edildi

Savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısında, "şüphelinin katıldığı televizyon programında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na yönelik sarf etmiş olduğu söz ve beyanların; içeriği, niteliği, vasıf ve mahiyetinin Cumhurbaşkanı'nın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici mahiyette olduğu" belirtildi.

"Bu suretle şüphelinin üzerine atılı Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu" ifade edilen yazıda, "Kabaş'ın sarf ettiği söz ve beyanlarının niteliği, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak tutuklanmasına karar verilmesi" istendi.

TELE 1'deki sözleri gerekçe gösterildi

Gazeteci-yazar Sedef Kabaş hakkında TELE1'de katıldığı programda kullandığı sözler gerekçe gösterilerek "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla soruşturma başlatılmış, Kabaş gece saat 02.00'de evinden gözaltına alınmıştı.

Merdan Yanardağ: "Bir gazeteci üzerinden bütün toplum sindirilmek mi isteniyor?"

Gözaltı haberini sosyal medya hesabından duyuran TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ konuya ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

  • Sedef Kabaş şu anda gözaltına alınıyor. Kendisine nedeni tam açıklanmamış, ama sanırım Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle Emniyet'e götürülüyor. Olacak şey değil! Çağrılsa sabah ifadeye gidebilecek bir gazeteci üzerinden bütün toplum sindirilmek mi isteniyor?

Adalet Bakanı'ndan sert tepki: "Hak ettiği karşılığı bulacaktır"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, Sedef Kabaş'a tepki göstererek şunları söylemişti:

  • Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan, edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır.