Aralarında eski HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 108 sanıklı Kobani davasında karar çıktı.

Dosyada araştırılması gereken bir durumun kalmadığını belirten mahkeme başkanı 130 sayfalık kararı açıklarken, salonda bulunan avukatlar masalara vurarak karara tepki gösterdi.

Avukatlar, karar okunurken salonu terk etti.

Selahattin Demirtaş'a 42 yıl hapis cezası verildi

Günay Kubilay farklı suçlardan toplam 20 yıl 4 ay hapis cezası alırken, İbrahim Binici ise "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan beraat etti.

Sanık İsmail Şengül, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan 16 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan ayrıca 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mesut Bağcık da 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Meryem Adıbelli 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliyesine karar verildi.

Selahattin Demirtaş'a "devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya yardım" suçundan 20 yıl, "suç işlemeye tahrik" suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmedildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'a, Diyarbakır'daki Nevruz konuşması nedeniyle 2 yıl 6 ay, 29 şubat 2016'daki konuşmasında "halkı kanunlara uymamaya teşvik" suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme Başkanı, Demirtaş ile ilgili kararı okurken, yorulduğunu söyleyerek duruşmaya 5 dakika ara verdi.

Aranın ardından karar okunmaya devam edildi.

Demirtaş'ın cezası 42 yıla çıktı.

Figen Yüksekdağ'a toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası

Figen Yüksekdağ'a, devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçuna yardımdan 19 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan 4 yıl 6 ay ve terör örgütü propagandası yapmak suçundan da 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Yüksekdağ'ın 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçundan 2 yıl, ayrıca iki ayrı konuşması nedeniyle de örgüt propagandası suçundan 1 yıl 6'şar ay olmak üzere toplam 3 yıl hapis cezası verilmesine hükmedildi.

Seçim yasaklarına aykırı hareket etmek suçundan da 3 ay hapis cezası verilen Yüksekdağ'ın toplam cezası 30 yıl 3 ay oldu.

Ahmet Türk'e 10 yıl hapis cezası, Altan Tan ve Ayhan Bilgen'e beraat

Kobani davasında Ahmet Türk 10 yıl, Ali Ürküt 16 yıl 4 ay, Alp Altınörs 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Altan Tan ve Ayhan Bilgen hakkında beraat kararı verildi.

Bülent Parmaksız, Cihan Erdal ve Dilek Yağlı "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan 16’şar yıl, “suç işlemeye tahrik” suçundan 4 yıl 6’şar ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Can Memiş, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan beraat etti, adli kontrol uygulaması kaldırıldı.

Ayşe Yağcı, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tutuklulukta geçen süre nedeniyle tahliyesine karar verildi.

Aynı suçtan yargılanan Bircan Yorulmaz beraat etti.

Ayla Akat Aka, 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aka'nın, tutukluluk süresi dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Aysel Tuğluk ve Sırrı Süreyya Önder beraat etti

Emine Ayna hakkında "devletin birliği ve bütünlüğünü bozma" suçundan beraat, örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezası kararı verildi.

Daha önce sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen sanık Aysel Tuğluk ise beraat etti.

Gültan Kışanak 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kışanak, tutuklulukta geçen süresi dikkate alınarak tahliye edildi ve yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Sabahat Tuncel 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tutuklulukta geçen süresi dikkate alınarak tahliyesine karar verildi ve yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Öte yandan Sırrı Süreyya Önder, 6-8 Ekim Olayları Davası’nda yargılandığı tüm suçlardan beraat etti.