Gündem
Giriş Tarihi : 02-05-2022 00:22   Güncelleme : 10-05-2022 02:02

1 Mayıs'ta Taksim'e polis ablukası: 164 kişi gözaltına alındı

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen çok sayıda kişi gözaltına alındı. İstanbul Valiliği gözaltına alınan kişi sayısının 164 olduğunu açıkladı.

1 Mayıs'ta Taksim'e polis ablukası: 164 kişi gözaltına alındı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Taksim'e tüm girişler bariyerlerle kapatıldı

Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde her sene olduğu gibi bu sene de sıkı güvenlik önlemleri alındı. İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs tedbirleri kapsamında alınan karar doğrultusunda, saat 06.00'dan itibaren Taksim Meydanı, Talimhane, Tarlabaşı, Divan Kavşağı, Gezi Parkı etrafı, Atatürk Kültür Merkezi önü ve Sıraselviler ile İstiklal Caddesi'ne kadar tüm bölge, bariyerlerle çevrilerek girişlere kapatıldı.

"Bu mekân 45 yıl önce bir kaosun, bir katliamın olduğu yerdir"

Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi'nden "Hak-iş yürüyor mücadele büyüyor", "Yaşasın 1 Mayıs İşçilerin Bayramı", "İşte Hak-İş, İşte 1 Mayıs" sloganları atarak Kazancı Yokuşu'na geldi.

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakan gruptakiler, daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geçerek çelenk koydu.

Burada konuşan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, birlik, mücadele ve dayanışma gününde Taksim'de olduklarını belirterek, "Bu mekân bundan tam 45 yıl önce bir kaosun, bir katliamın, bir ihanetin olduğu yerdir. Birlik, mücadele ve dayanışma için bu alanı dolduran emekçiler, ne yazık ki kirli bir organizasyonun ve komplonun kurbanı edilmişlerdir" dedi.

Onlarca kişi gözaltına alındı

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) aktardığına göre Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif üyesi 5 öğrenci ve Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması'ndan 3 işçi Taksim Meydanı’na yürürken gözaltına alındı.

Toplumsal Özgürlük Partisi ve Halkevleri üyesi iki gruptan 12 kişi ise Taksim’e çıkarken Elmadağ'da gözaltına alındı.

ÇHD İstanbul Şube, Beşiktaş Akaretler'de Gençlik Komitesi üyesi 30'a yakın öğrencinin darbedilerek gözaltına alındığını duyurdu.

HKP ile polis arasında arbede: 29 gözaltı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e yürüyeceklerini duyurmuştu.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda bir araya gelen HKP yöneticileri ve üyeleri, polisin müdahalesiyle karşılaştı.

HKP'liler tek tek gözaltına alınırken arbede yaşandı.

Gözaltına alınan 29 HKP üyesinden 4'ünün avukat olduğu öğrenildi.

Mecidiyeköy'de de 22 gözaltı

Mecidiyeköy'den Taksim'e yürümek isteyen kişilerin önü polis tarafından kesildi.

Taksim'e çıkmak isteyen kişilere polis tarafından müdahale edilirken 22 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Taksim'de 2 kişi pankart açtı

Taksim Meydanı'nda bir binanın çatısına çıkıp pankart açan 2 TAYAD'lı eylemci slogan attı. Polisin kısa süre içinde müdahale ettiği eylemciler gözaltına alındı.

Polis binaya asılan pankartları kaldırdı.

İstanbul Valiliği toplam gözaltı sayısını açıkladı

İstanbul Valiliği, Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli'den Taksim Meydanı'na yürümek isteyen toplam 164 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, "İstanbul'da '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' kapsamında bugün Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunmak, Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakmak ve basın açıklaması yapmak, Maltepe Etkinlik Alanı'nda miting yapmak amacıyla talepte bulunan sendika ve sivil toplum kuruluşlarına, valiliğimizce gerekli izinler verilmiştir" denildi.

İzinsiz grupların Taksim'e çıkmak istediği belirtilen açıklamada, "Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak; izinsiz toplantı ve gösteri yapmak amacıyla yürüyüş yapan ve slogan atan, güvenlik güçlerimizin uyarılarına rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 164 kişi yakalanmış ve haklarında işlem başlatılmıştır" bilgileri yer aldı.