DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Yeşim Tektaşlı
Yeşim Tektaşlı
Giriş Tarihi : 28-09-2021 01:28

'Valide'nin huzurlu 'Bağ'ı / Nöbetin 100. Günü

Gelişmiş dünya kentlerinde ve kasabalarında dolaştığımız doğal yeşil alanlar, halkın maddi ve manevi zenginliğini, bu doğal ortamı korumakla, gözbebeği gibi bakıp bozmamakla bize kanıtlamaktadır. Gönüllerinin büyüklüğünü ve huzurunu, yurttaşlarına bu şekilde yansıtmaktadırlar.

Bizde yok mu bunlar?

Burası neresi?

İstanbul’un göbeğinde desem... 

Ne diyorsun?

Valideler'in bize bıraktığı huzurlu bağları.

Bezmiâlem Valide Sultan'ın en büyük arzusu, çeşit çeşit meyve ağaçlarının bulunduğu emsalsiz bir bağ meydana getirmekmiş. Validesinin bu arzusundan haberdar olan Sultan Abdülmecid, en uygun arazi olarak Üsküdar'daki bu bölgeyi ona hediye etmiş.

Valide Sultan, oğlunun hediye ettiği bu araziyi kısa zaman içinde parmakla gösterilen bir meyve bahçesi haline getirebilmiş. İmparatorluğun muhtelif köşelerinden meyve ağaçları getirilip dikilmiş, yabancı ülkelerden fidanlar gelmiş ve saray bahçelerinden örnek ağaçlar da buraya toplanmış. Onlarca çeşit ağaç dikilmiş.

Meyve ağaçları galerisi ya da botanik bahçesi gibi olan bağın ününün tüm imparatorluğa yayıldığı söylenmektedir.

Meyvelerin ilk mahsulleri ilk önce Sultan II. Abdülhamit'e tattırılırmış. İçindeki sarayın 1863 yılında Adile Sultan Kasr-ı Hümayunu ismiyle yazlık olarak Adile Sultan'a verilmesiyle bu bağlar daha da ünlenir.

Bu tarihi, doğal ve kültürel mirası biz ne yapıyoruz? Geliştiriyoruz... Nasıl yani? Ağaç bakımı ve dikimi mi yapıyoruz? Ekolojik çalışmalar yürütüp eğitimler mi veriyoruz?

Yapılar ve bağ, uzun süre eğitim ve sağlık hizmeti çalışmalarına ev sahipliği yapmış. Koruda doğal güzelliklerin yanı sıra öğretmen evi olarak hizmet veren Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü, Çamlı Köşk gibi tarihi eserler yer almaktadır.

Ben bu sarayı ilk Hababam Sınıfı'nda tanıdım:

1980'lerin başlarında nazım planlarda yeşil alan olarak görülen alanda plan değişiklikleri yapılarak Validebağ Sitesi inşa edilmiş.

Doğal Hayatı Koruma çalışmaları çerçevesinde leylekler de soyu tehlike altında olan varlıklar kategorisine alındığından, 1986 yılında Validebağ Korusu'nun leyleklerin konakladığı bölümü Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilmiş.

Ve sonrasında...  belediyeler "çalışıyor"... beton beton beton üretiyorlar...

1997 yılında Üsküdar Belediyesi'nin bu alan üzerinde yapılaşma girişimleri mahkeme kararıyla durdurulur. 1998 yılında Haydarpaşa Lisesi bir futbol sahası büyüklüğündeki alanda hafriyat yapar ve doğal bitki yapısını yok eder. 1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı eski ahırların bulunduğu alana izci evi inşa ederek üst giriş kapısından buraya araba geçiş yolu yapar.

İmdaaat, istemiyoruuuuz! Benim için en iyi belediye, yeşili en az katleden, en iyi koruyan belediyedir! Suni sahte yapılardan uzak, sade, saf doğallığı bize sunabilendir.

Kaliforniya'ya gezmeye gittiğiniz ve doğal parkları dolaştığınızda, size gururla binlerce yaşlarda olan ağaçlarını tanıtırlar, yarıştırırlar. 1992'de ben de bu ağaçlardan biriyle fotoğraf çekilme şerefine ulaşmıştım. Vaktinde Valideler'in Validebağ'ına diktirdiği ağaçları sayesinde, bugün kentimizin göbeğinde 200-300 yaşında ağaçlar bulabilirsiniz. Bu Anıt Ağaçlar'ın listesi, validebag.org sayfasında detaylı verilmiştir.

Koru'da 1999 yılında yapılan sayımda 3419 ağaç tespit edilmiş. 2006 yılında ise 6321 ağaç, ağaççık ve çalı listelenmiş. Meşe, selvi, sedir, mazı, çam, çitlembik, dişbudak, akasya, defne, en fazla bulunan ağaç çeşitleri. Ayrıca 200 kadar çeşitli meyve, dut, zeytin, ceviz, kestane, ıhlamur, sakız ağacı mevcut. Bir rivayete göre 2000 dönümlük, daha sonra 700 dönümlük köşk, yapı ve bağdan oluşan alan, bir kararla bugünkü haline, yani 354 dönüme düşürülmüştür.

Bu kalanı korumak için haklı mücadele sürüyor...

90'lı yıllarda Acıbadem, Koşuyolu, Altunizade ve Barbaros mahallelerinde oturan gönüllü yurttaşlar bir araya gelerek Validebağ Yurttaş İnisiyatifi'ni oluşturmuşlar.

25 Aralık 1998 tarihinde korunun tarihi dokusunun korunması için 6 bin imzalı dilekçe İBB'ye teslim edilmiş. 5 Ocak 1999 tarihinde 3 No'lu Koruma Kurulu Raportörü Validebağ Korusu'nu yerinde görerek tarihi dokudaki müdahale ve bozulmaları saptamış. İnisiyatif 16 Temmuz 1999'da 3 nolu Koruma Kurulu'nun Validebağ Korusu'nu birinci derece DOĞAL SİT alanı ilan etmesine önayak olmuş.

2000 yılında kurulan Validebağ Gönüllüleri Derneği, birinci derece DOĞAL SİT alanı olan bu bölgenin savunucusu, koruyucusu olmuş ve sorumluluğunu üstlenmiş.

2012 sonrasında cami inşaatı ve otopark yapma girişimleri önemli mücadele konuları oluşturmuş. Kadir Topbaş'ın yürütmeyi durdurma kararına karşı gelerek, toplumun inançları üzerinden toplumu bölme ve siyaset yapma girişimleri büyük tepkilere yol açmıştır.

Aralık 2020'de AKP oylarıyla, Validebağ'ın 100 metrekarelik bir kafe-restoran ile başlamak üzere imara açılması kararı IBB Meclisi'nden çıkmıştır. İBB Meclisi CHP'li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, yapılan plan değişikliği ile korunun imara açık hale geleceğini savundu. Validebağ Korusu'nun korunması gerektiğini vurgulayan Hacıalioğlu, "Tarihi yapılar korunsun ama neden ilave alanlar getiriliyor. Doğal alan 354 dönümdür. Bu alanın tamamen korunması lazım" dedi.

Sonuçta 24 Haziran 2021'de yargı, Üsküdar Belediyesi'nin Validebağ Korusu'na ilişkin hazırladığı imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ve akabinde Validebağ Gönüllüleri, koruda yapılan çalışmaları izleyebilmek ve hukuksuz uygulamaları belirleyebilmek için koruda nöbet tutmaya başladılar. Nöbet 100. gününe ulaştı!

Sonuç?

Validelerin bize miras bıraktığı bu alan için, kıran kırana bir savaş, geçen haftaki görüntülerle tekrar gündeme geldi. Ve Üsküdar Belediyesi'nin yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itiraz, bu hafta duyurulan karar ile reddedildi.

Türkiye'nin demokratikleşmesi için, sivil inisiyatiflerin güçlenmesi zaruridir. Bu mücadele, başarılı bir örnektir. İnsanların basit bir şekilde, sadece korularını korumak istemesine dayanmaktadır.

Peki Belediye "hizmeti" nedir? Bu mudur?

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor921
 • 2Hatayspor919
 • 3Fenerbahçe919
 • 4Beşiktaş917
 • 5Fatih Karagümrük917
 • 6Galatasaray917
 • 7Alanyaspor917
 • 8Altay1015
 • 9Konyaspor914
 • 10Adana Demirspor912
 • 11Yeni Malatyaspor1012
 • 12Kayserispor911
 • 13Gaziantep FK911
 • 14Sivasspor910
 • 15Başakşehir FK99
 • 16Antalyaspor99
 • 17Göztepe98
 • 18Giresunspor98
 • 19Kasımpaşa96
 • 20Çaykur Rizespor91
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Türkiye'de erken seçim ihtimali var mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum