Nihat Genç
Nihat Genç
Giriş Tarihi : 26-08-2019 12:54

Saray var ama cellat yok

Vatana ihanet eden FETÖ hainlerinin bulunması, yakalanması, cezalandırılması AKP'nin kendine yakın işadamlarını koruması yüzünden akamete uğradı ve hukuk ve devlete güven toplumca sarsıldı.

Gaziantep'de, Kayseri'de, Ankara'da, hakkında artık çok satan kitaplar yazılan (Metastaz) işadamları rüşvetle ya da iltimasla ya da başka sebeplerle himaye edildi ve mahşeri vicdan yara almakla kalmadı, halkın AKP'ye olan inancı sıfırlandı ve devlet ve hukuk'a itimat çok büyük zarar gördü.

Hukukun ve mahşeri vicdanın görüşü: Devlete başkaldırıp kanlı bir ihtilal girişiminde bulunan FETÖ hainlerine karşı ayrım gayrım yapılmamalıydı.

Oysa AKP'lilerin Osmanlı devlet düzenini öne çıkartmaları ve her vesileyle Osmanlı'yla iftihar etmeleri vazgeçemedikleri ideolojik dogmalarıdır.

Bugünden bakalım, veziriazam idamları Osmanlı'nın altı yüzyıl gibi uzun yaşamasına birçok sebepten büyük bir sebep midir?

İdamlar çürümeyi önlüyor, rüşveti önlüyor, hırsızlığı önlüyor, devlette ikiliği önlüyor.

Osmanlı yaklaşık 210 veziriazamdan (sadrazam) 44'ünü idam etti. Cumhuriyet Türkiye'si de bir veziriazam idam etti. Fatih'in Çandarlı'yı idam etmesi, meşhur Pargalı İbrahim, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Çorlulu Ali Paşa, Koca Mustafa Paşa meşhur sadrazamlardan birkaçı.

Sarayda cellat ocağı dahi vardı, cellatsız saray olmaz, idam edilen mevki Cellat Çeşmesi vardı, kelle koltuk tabiri, kesilen baş cesedin koltuk altına konurdu.

Kimi padişahın emrine karşı geldiği için, kimi rüşvet aldığı için Osmanlı'da "müsadere" geleneği vardı. Müsadere demek, malına mülküne el konulur, ancak vasilerine (evlatlarına) maaş bağlanırdı.

Artık kelle keserek değil, hukuk ve yargı önüne çıkartarak, 15 Temmuz sonrası AKP müsadere geleneğini bir şekilde sürdürebilir ve devlet ve hukuku ikili oynamak gibi, kayırmak gibi büyük bühtan altına sokmazdı.

Saray var ama cellat yok, devlet var ama hukuk yok.

Oysa tarihin hiçbir sarayı cellatsız yaşayamadı.

Bir bildiriye imza attılar diye yüzlerce akademisyen işinden atıldı ama FETÖ'cü himmetle yüz milyonlarca dolar kazanmış onlarca işadamı, artık neyin karşılığı bilinmez, aramızda hür ve günahsız vatandaşlar olarak baş tacı ediliyor.

Galiba, AKP'de çürüme ve çöküş ve çözülüşü SİYASET MEYDANI'nda kendi adamlarını koruyarak işte böyle başladı.

İNSAN BU OLUYOR İŞTE

Bir yazar olarak siyaset bilimi, siyaset felsefesi ve kültürü üzerine onlarca yıl süren çok uzun okumalarım var, sanat, sanat tarihi; ciddi şekilde ilgilendim. Edebiyat kendi maharet alanım ve psikiyatri ve psikoloji sahasında çok ciddi okumalarım var.

Yine de "insan" denilince kafamın almadığı, çözemediğim, anlamlandıramadığım çok tuhaf şeyler görüyorum.

Geçen günlerde Ukrayna'da çekilmiş bir hapishane belgesi izledim, yirmiye yakın kadına ve çocuğa tecavüz edip vahşice öldüren bir sapık'ın (65 yaşında) cezaevi günlerini konu ediniyor ki, Ukrayna basını kurbanların sayısının yüzün üstünde olduğunu söylüyor.

İşte bu sapık müebbet hapis yiyor ve şu an cezaevinde, belgesele röportaj veriyor ve hücresini kameralara açıyor.

İşte akılları durduracak sahne: Yirmi beş yaşlarında, pek de güzelce genç bir kadın medyadan bu davayı izlerken bu sapık'a âşık oluyor, mektup üstüne mektup yazıyor ve sonra tanışıyorlar.

Genç kadını da tanıyoruz, hayret, konuşması ifadeleri, her şey "normal" bir insan görüntüsü veriyor.

Mahkûm hakları gereğince sapıkla cezaevinde evleniyorlar ve haftada bir kez özel bir odada birlikte oluyorlar, işte bu evlilikten bir de çocukları oluyor, yetmedi, mahkûmun özel odasında buzdolabı ve içinde çilekli pastalar ve dondurmalar ve çekim anında kameraya konuşurken dahi aşkla birbirlerini yalama görüntülerine şahit oluyoruz.

Mikrofon genç kadına uzanıyor, "Onlarca kadına ve çocuğa tecavüz eden böyle bir sapığa nasıl âşık oldunuz?"

Kadın, "Çocuk ve kadınlara tecavüz eden ben değilim" diye cevaplıyor.

Olacak şey değil. FETÖ'cü hainler ellerine kelepçe vurulup cezaevine götürülürken, her birinin aralarında anlaşmış gibi "ben haram yemedim" demesi gibi.

Ve bu sapık'tan bir de çocuk yapmış.

Bu çocuk insan içine nasıl çıkacak?

Yüzlerce insanı vahşice öldürmüş bir sapık'a duyulan bu aşk'ın psikolojisini anlamakta zorlanıyorum.

Kendime izah edemiyorum, ama işte görüyorsunuz, halkın başından aşağı bombalar atmış, canavarlaşmış robotların mahkeme ifadelerini.

Adam CIA adına çalışmış, bir gizli örgüt FETÖ'cülükle Silahlı Kuvvetlerin en üst komutanlığına kadar sızmış, video görüntüleri delil olarak ortada, asıyor, kesiyor, vuruyor, darbenin tam ortasında, meclisi bombalıyor, sokağa çıkan halkın başından aşağı bombalar atıyor ve ama bilin bakalım, mahkemede son ifadesinde hangi cümleleri kuruyor.

Şöyle diyor FETÖ'cü hain: Vatan sağ olsun.

Ve benim de aklıma yüz küçük çocuğa tecavüz edip öldürmüş Ukrayna tarihinin gelmiş geçmiş en azılı sapığına âşık olan genç kadın geliyor.

Hiç kimse "ben siyaset, sanat, felsefe, psikoloji yedim yuttum, anlarım" demesin, insan bu, oluyor işte, bu akıllara seza pişkin pişkin sapıklıklar hepimizin gözleri önünde yaşanıyor, mahkeme kayıtlarına, tarihimize giriyor.

Hâlâ bu sapıklardan çocuk yapanlar var, hâlâ bu sapık'ları koruyan kollayanlar var, hâlâ, yazılarıyla, destekleriyle bu sapıklar'ın buzdolaplarını çilekli pasta ve dondurmalarla dolduranlar var.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 21 11
 • 2 Fenerbahçe 20 11
 • 3 Trabzonspor 19 11
 • 4 Alanyaspor 19 11
 • 5 İstanbul Başakşehir 19 11
 • 6 Galatasaray 19 11
 • 7 Yeni Malatyaspor 18 11
 • 8 Beşiktaş 18 11
 • 9 Gaziantep FK 15 11
 • 10 Çaykur Rizespor 14 11
 • 11 Göztepe 13 11
 • 12 Konyaspor 13 11
 • 13 Kasımpaşa 12 11
 • 14 Denizlispor 11 11
 • 15 Antalyaspor 11 11
 • 16 Gençlerbirliği 10 11
 • 17 MKE Ankaragücü 9 11
 • 18 Kayserispor 7 11
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA