DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Bünyamin Pehlivan
Bünyamin Pehlivan
Giriş Tarihi : 01-09-2020 01:25

Sanat ve anırmak üstüne

İlginç bir ülkeyiz. Dünyada ilginçlikler, gariplikler üzerine bir araştırma yapılsa, açık ara birinciliği kimseye bırakmayız. Çok konuşanın, ağzı laf yapanın, dinleyeni de alkışlayanı da boldur bizde. Özellikle siyasette çok geçerlidir bu sistem.

Eşekler anırması ile ünlüdür bilirsiniz, bir de cefakârlıkları ile... Konu çok konuşmak ve bağırmak olunca, bir eşek fıkrası geldi aklıma. Bilenler vardır, eksiğim olursa kusura bakmasınlar.

Memleketin birinde üç eşek arkadaş varmış, yabanda kendi hallerinde yaşarlarmış. Bu durumdan sıkılmış olacaklar ki, içlerinden birisi, "Burada üçümüz yalnız yaşıyoruz, gelin dağılalım, değişik yerler görelim, bir süre sonra tekrar burada buluşup yaşadıklarımız ve gördüklerimizi birbirimize anlatalım," demiş. Diğer eşekler de uygun bulup ayrılmışlar.

Sözleştikleri gibi buluşmuşlar, eşeklerden ikisi gördüklerini ve yaşadıklarını anlatmış ve "Buradaki halimize şükür, gördüğümüz yerdeki eşeklerin çekmedikleri çile, başlarına gelmeyen kalmamış," demişler. Üçüncü eşeğe sormuşlar: "Sen keyifli görünüyorsun, anlat bakalım."

Üçüncü eşek: "Sizlerden ayrıldıktan sonra bir memlekete gittim, pazaryeri gibi bir yerdi, kalabalık insanlar. Tepeden onları izledim; bağıranlar, çağıranlar... İçimden anırmak geldi, avazım çıktığınca anırmaya başladım. Kalabalık beni görünce alkışlamaya başladı, bunun üzerine daha bir şevkle anırmaya başladım, alkışlar daha da güçlendi. Ben anırdıkça coşuyorlar ve 'bu kadar gür ve güzel sesli birisini başkan yapalım' deyip, beni başkan yaptılar. Saray gibi bir yere yerleştim, ne çalışmak var, ne yorulmak, her dediğim yapılıyor, herkes başkanım diye saygı gösterip eğiliyordu."

Tam bizim ülke gibi bir yermiş anlaşılan. Mizah yazarları için bulunmaz bir kaynaktır bu topraklar. Düşünme gereği duymadan, her konuşanın peşinden koşan bir toplum olduk.

Konunun ben sanatı ilgilendiren kısmına kısaca naçizane değineceğim. Sanatta, yapılana değil de anlatılana itibar edildiği bir dönem yaşıyoruz ne yazık ki. Hazretleri kendinden öyle bir bahseder ki, derya dersiniz, mangalda kül bırakmaz, atmakta rakip tanımazlar, popüler olurlar, sanat onlar için bir araçtır. İşin ilginci dinleyenleri çoktur ve itibar görürler.

Peki, sanatçı yok mu, sanatçı ne yapar derseniz, elbette var. Gürültülerden sanatçının sesi duyulmaz ya da dikkate alınmaz.

Sanatçı sanatını yapar, gerekmedikçe konuşmaz, sanatın vakarını taşır ama alçakgönüllüdür.

Sanat meslek değil, yaşam biçimidir. Sanatla yaşayan bir toplum diliyorum.

Sanatla kalın, sevgi ile kalın...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum