Advert
Ayşegül Ilgaz
Ayşegül Ilgaz
Giriş Tarihi : 10-08-2020 00:07
Güncelleme : 10-08-2020 00:28

Kusurlu mükemmellik

9 koronavirüs dersi:

3. İfade / Kusurlu mükemmellik

Üç rakamı, ilahi geometride "Üçleme", yani tamamlanmayı temsil eder. Bir insanın benliği de üç unsur ile tamamlanır. Bunlar Kolektif Bilinçdışı, Bilinç, Bilinçdışıdır. Baba (Allah) – Oğul (Eril / Derviş / Âdem) – Kutsal Ruh (Dişi / Nefs / Havva) üçlemesi olan Teslis'e benziyor, değil mi? Buradan kadim ve gizemli bilgilere uzanmayı hakiki mürşit olan ilimi rehber edinenlere bırakıyorum. Şimdilik sen, ben ve bizle ilgilenelim.

İlk ders sorumluluk almaktı. Yüklenmeden, aksine yükleri bırakabilmek adına verilen kararları anlatıyordu. Dünyayı sırtında kaldırmaya çalışanların kamburlarının aksine bu esas sorumluluk anlayışı, dünyayı gittikçe teslim ederek ferahlamayı sağlar. Tasavvufta "Teslimiyet" olarak bildiğimiz bu anlayışa gelemeyenler için de şöyle bir laf vardır: "Dünyayla işi olanın Dünya kadar işi olur." İnsan önce içindeki benliğine bakıp, altında ezilmeyeceği vazifeleri edinmelidir.

İkinci ders ise duyarlılıktı. Kendi benliğine duyarlı olmadan çoğunlukla başkaları için yaşamaya, hizmet denmez. Sufiler "El elden üstündür, ta arşa kadar," derler. Esasta kimse kimseden değerli değildir. O zaman kendinden alıp karşındakine verdin mi, kendine değersiz, ona değerli dersin. Böyle verdiğin de ona uymayan bir parçadır. Çünkü o parça senindir. O zaman insan eğer "Sen" diyecekse içinde "Ben" diyebilmelidir.

Üçüncü ders ise dürüstlüktür; ifadesel dürüstlük. Bu devasa sahnede alınan rollerle hepimizin kimlikler bütünü olarak tasvir edilebilecek ego, eğer dürüstlük ile ifade edilirse ilham haline gelir. Gerçek sanatçılar işte bu kişilerdir. Öyle bir etki alanı yaratırlar ki bir soyağacı gibi nesilden nesile aktarılarak zamanı aşabilir. Nitekim böyle bir Ego olup bunu ifade edebilmek kolay bir iş değildir.

Neden? İngilizce yardım etsin burada da.

Dürüstlük, İngilizceye "Integrity", yani "Bütünlük" olarak çevrilir. Türkçede de aslında aynı anlama gelir. Dürüst olan kişi, kararlarında, söylemlerinde ve yaratımında doğruluğu seçen kişi anlamına gelir. Fakat yaygın olarak doğruluk kelimesi "Yanlış" kelimesinin zıttı anlamında kullanıldıkça dürüstlük çoğu zaman yalan söylememek olarak kullanılmıştır. Oysaki bu erdemin derinliklerinde az keşfedilmiş değerler yatıyor.

"Integrity", "Bütünlük", bir insanın ahlaklı olduğunu anlatan, ahlak üzere yaşamaya gönül vermiş kişilere yakıştırılan bir yaşam yoludur. Çünkü dürüst, yani bütün olabilmek için maddi dünya kadar manevi dünya yolunda da ilerlemek ve bu ikisi arasında ip cambazı gibi dengeyi bilmek gerekir. Bu da ancak eğitim ve disiplinle gerçekleşebilir. Dünya kadar bilgisi olsun, disiplini yoksa, o bilgi insanı mutsuz edecektir. Kendini bu dengeye adayarak ya da adamaya yüzü dönük olarak yaşayan insanlar hakiki bir insan yaşamı tasvir ederken, bedenlerini yani hareketlerini, zihnini yani seçimlerini, kalbini yani ilhamlarını ve isteklerini uyumlu hale getirmeyi tasvir ederler. İşte gerçek bütünlük, gerçek bir karakter, gerçek bir yaşam için insanın kendini törpüleye törpüleye o orijinalinde olan karakterine getirmesi gerekir. Çünkü hakikaten özgün bir kişilik namına yaşamak oldurarak değil, sadece olarak bile ilham verebilir. Aranan mükemmellik değildir, çünkü mükemmel olan bütün değildir. Belki bize yakışan kusurlu bir mükemmelliktir.

Nefesimizin bile ilham olduğu zamanlarımız oldu. Velilerde, âlimlerde aramak şart değil böyle anları. O akımlar yaratmış sanatçılar, politikacılar ya da bilim adamları... Hemen karşına, yanına, bazen de kendine baktığında görebileceğin bir haldir bu.

Rolünü beslemekle uğraşırken ruhunu besleyemediğinde, yorgun düştüğünde koltuğuna, öylece çıkar ortaya. Beğenmiyorsun diye yüzünü yeniden çevirirsin. O beğenmediğin halin asla değişmez sanıp yorgunluktan oturduğun koltuktan korkudan kaldırır seni. Haklısın değişmez, ama dönüşür.

Onu iteceğine çekip, kendine katmayı bildiğinde dönüşür.

Gerçek bir mücadele, gerçek bir savaşçı barışçıl olandır ve onunla savaşılamaz. Yani azimle, yılmadan kötünün iyisini, iyinin kötüsünü gördükçe bağımsızlaşır insan. Barıştıkça böylece, dengelenir, özgünlüğüne gelir. Saldıran ne bir insan, ne bir olay ne de bir virüs kalmazsa neyedir savunman? Geriye sadece tek bir şey kalır mücadele edilecek: Masumiyet.

Korona zamanı yedik içtik ama pek beslenemedik. Sosyal mesafe ile muhabbet edemeyince, internet üzerinden kız isteme bile yaptık. Yemeklerimize dikkat ettik tabii. Ekolojinin bile az biraz düzelmesine yardım ettik. Bunlar güzellikler... Ama ruhunu zamanında iyi besleyememiş olanlar, hep "Ben" ya da "Sen" demiş olanlar, "Biz" olmayı bilemeyip kendini sadece başkalarıyla doyurmuş olanlar... Tuttukları elinden alınınca onlarsız da olunabildiğini anladılar. Anlamalılar... "Onsuz olamam," diyenler, onsuz olunabildiğini de gördüler.

Daha önce de "Biz" derdik mesela. "Uykumuz geldi," derdi anne. "Biz öyle insanları sevmeyiz," dedi aile reisi. Bunlar esasında "Biz" değildi. Daha çok "Bensizlikten" ancak bir "Ben" olabilmiş eksik parçaların birbirlerine tutunmasıdır. Gerçek "Biz"den bahsediyorum; o zaman size 3’ün formülünü veriyorum:

1+1=3.

Hem tek, hem ortak, hem de bütün olabilmek... Ya zormuş, değil mi?

Peki nasıl bütünleşeceğiz? Bu olmadan bu yazı da eksik olurdu tabii.

Bütünleşmek için kendimizi ifade etmeye devam edeceğiz. Negatif de olsa pozitif de olsa her türlü ifadeye bakacağız. Küfür mü ediyoruz? Edeceğiz. Kızıyor, kırıyor muyuz? Yapacağız. Gönül mü yapıyoruz? Yapacağız. Güzel mi ediyoruz? E, edeceğiz. Doğruluk için gerekirse yanlışlardan da geçeceğiz, doğruları da yükselteceğiz. Her ne yapıyorsak yapalım ama, disiplinli şekilde farkına varıp gereğini yapacağız. Güzel mi ettik? Mütevazı olacağız. Kötü mü ettik? Pişman olup özür dileyeceğiz. Utanıyorsak utanacağız, bileceğiz ki utanmak erdemdir.

Dışarısı kadar kendimizle de mücadele edeceğiz. Pisliği bulduk mu saklayacağımıza, onu ateşe atıp pişireceğiz. Külleri toprağımıza serpip, toprağımızı besleyeceğiz.

İnsan en çok, en hızlı, en ilham dolu pisliklerinden beslenir, hatırlayın. Onları alıp geri dönüştüreceğiz.

Mücadele edeceğiz. Ama bu dünya sahnesindeki oyunda illaki başrol, illaki ışıklar, illaki güç, şan, şöhret için değil de her rolün bizim olduğunu bilerek, her birine ayrı ayrı değer vererek ve en son ve önemlisi de bu sahnenin de perdesinin bir gün kapanacağını ve sahnenin ötesinde de bir izleyen olduğunu hatırlayarak... Maskelerin bizi kullanmasına izin vermeden, onları kullanıp içinde onlardan da özgürleşerek...

Mücadele, virüsten kaçarak değil, onu sonunda kabul edip savaşma ve savunmayı bırakıp en son teslim olabildiğinde sana bağışıklığını, yani esas kuvvetini gösterecek. Belki senin haberin bile olmayacak. Taşıyıcı olacaksın bu gücün ama bilmeyeceksin. Belki de ölümlerden döneceksin, dönebildiğini bileceksin. Belki de sana değmeyecek bu virüs, çünkü öğreneceğini öğrenmişsin. Öyle ya da böyle koronavirüs seni de güçlendirecek, sen sadece bu dönemde şunlara bak:

Sen kimsin?

Hizmetin kime?

Mücadelen kiminle?

Uzun bir yoldur bu, yaşam yolu nihayetinde. Dinlenmeyi de bilmeliyiz.

4. ders, sabır ve sebat.

İşte tam burada dünya tersine dönecek ki göreceğiz: Tersi düzünden daha düzgünmüş.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor923
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe1020
 • 4Beşiktaş916
 • 5Kasımpaşa1015
 • 6Gaziantep FK1015
 • 7Başakşehir FK1014
 • 8Fatih Karagümrük913
 • 9Konyaspor912
 • 10Çaykur Rizespor912
 • 11Yeni Malatyaspor912
 • 12Hatayspor712
 • 13Trabzonspor1012
 • 14Göztepe811
 • 15Antalyaspor1010
 • 16Sivasspor89
 • 17BB Erzurumspor99
 • 18Kayserispor87
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği95
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum