DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Demi Chizgi
Demi Chizgi
Giriş Tarihi : 18-01-2021 23:48
Güncelleme : 19-01-2021 00:29

Girişimci zihniyetiyle cesaret ve başarısızlık

Hayatımızın uzunluğu ve kalitesi hakkında hiçbir güvencemizin olmadığı; sağlığımızı etkileyen, ekonomik gücümüzü ve üretimimizi daraltan; yaşam alanlarımızı ve özgürlüklerimizi sınırlayan bu Covid döneminde, kendimize sunabileceğimiz en güzel hediye, hayatın bize verdiği limonlardan limonata yapmak, hatta limonataların fazlasını pazarda satmak ve hatta daha fazlasıyla limonata fabrikası kurmak olacaktır.

Nasıl mı? Kırılmalardaki fırsatları görerek, hayal kurarak ve cesaretle yeni fikirleri hayata geçirmeye başlayarak. İşte bunun adıdır girişimcilik! Ama önce, girişimciliğin önündeki bir numaralı engel olan başarısızlık korkusunu yenmek gerekir.

Batı ülkelerinde girişimci olmak, yeni bir düşünceyi hayata geçirmek, değişim süreçlerine ayak uydurabilmek, risk alabilmek, kendin olabilmek daha kolay görünür. Çünkü oradaki kültür, kişinin yeteneklerini kullanmasına, düşüncelerini hayata geçirmesine ve sevdiği şeyleri yapmasına imkân tanıyan bir yapıya sahiptir.

Ya bizim ülkemizde? Türkiye’de kaç anne-baba "Çocuğum büyüyünce sevdiği, istediği işi yapsın" diyebilecek bakış açısına, ekonomik güce, vizyona, kültürel ve sistemsel desteğe sahip? Yaşam çarkının sadece garantili işlerle döneceğine olan inanç, 'memur zihniyeti' denen kafa, biz daha iyi biliriz, 'eş dost ne der', 'ya başarısız olursa' gibi kaygı odaklı dar perspektifler, çocuklarımızın içine işleyip gençlerimizin hayallerinin ve girişimciliğinin önünü kesmiyor mu?

Geçenlerde 14 yaşındaki bir genç ile konuşuyordum. Aslında animasyon ve oyunu tasarımı üstüne odaklanmak istiyor, fakat fikir ailesi tarafından reddedilir diye, kabul edilebilirliğinin bir tık daha yüksek olduğuna inandığı yönetmenlik bölümünü okuyacağını söylüyor. Ama arzusu yönetmen olmak filan değil... Yazık değil mi potansiyeline ve geleceğine?

Girişimciliğin temel unsurları bilgi, yetenek, öngörü ve cesaret olmakla beraber, bence en değerlisidir cesaret. Çünkü cesaret, kendin olabilme becerisinin ve risk alabilme yetisinin temelini oluşturur.

Şiirsel bir deyişle;

Cesarettir insanı esaretten kurtaran...

Duruş sergilemektir bizi biz yapan;

Doğruyu yanlıştan,

Haklıyı haksızdan ayıran.

 

Yürek ister kendin olabilmek,

Karanlıklara ışık tutabilmek...

Yürek ister yürek,

Kendi çizdiğin yolda yürüyebilmek,

Belki kimsenin gelmeyeceğini,

Belki herkesin karşı duracağını görerek...

 

Cesarettir aklındakini söyleyebilmek,

Fikrini hayata geçirmek.

Özgünce, özündekini yaşayabilmek...

Farklılığınla hayata renk katabilmek!

Unutmamak lazımki, biz korku egemenliğinin, kültürel bir miras gibi kuşaktan kuşağa aktarılarak sürüp gittiği bir toplumda yaşıyoruz. Bunun farkındalığı ile hareket etmek ve yaptığımız seçimleri bilinçli yapmak, girişimcilik açısından çok değerli bir bakış açısı ve meziyet. Akıl hocalarımızı, bize ve potansiyelimize inanan, kaygılarından arınmış, şerde hayır aramakta tecrübeli, zorlukların yıldıramadığı insanlardan oluşturmakta çok önemli.

Geçmiş hayal kırıklıkları, kültürel baskılar ve başarısızlık korkusu birlik olup elinizi kolunuzu bağlayarak yüreğinizi darladığında ve cesaretinizi kırıp girişimciliğinizin önünü kesmeye başladığında, yapmanız gereken en değerli şey 'başarı duvarlarının başarısızlık tuğlalarıyla örüldüğünü' kendinize hatırlatarak vizyonunuzun yolunu açmak ve denemektir.

Ne de olsa, her şey önce bir fikir, bir düşünce, bir hayaldir insanın aklında ve yüreğinde başlayan... ve sonuçtan önce gelir süreç. Girişimci zihniyetiyle bakıldığında, başarısızlık bir son değil, daha iyisini yapabilmek için bir öğrenme ve geribildirim sürecidir sadece. Gerçekten başarısız olmanın tek yolu ise, hayallerimizden vazgeçerek fikirlerimizi ve yeteneklerimizi mezara götürmektir.

Zaman, Covid'in hareketlerimizi kısıtladığı bu dönemi, düşüncelerimizi özgürleştirerek değerlendirme zamanı! Zaman, çocuklarımıza aktarabileceğimiz cesaret dolu girişimcilik hikayelerini başlatmak zamanı!  Zaman, kırılmalardaki fırsatları görüp hayatın verdiği limonlardan limonata yapmak zamanı...

Geceniz gündüzünüz kadar değerli, girişimci zihniyeti ve cesaretiyle tecrübe ettiğiniz her başarısızlık öğrenim dolu olsun.

Yorum ve paylaşımlarınız için bana demetcedusunceler@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
serkan 1 ay önce
hayallerinizden vazgeçmeyin diyorsunuz yani... güzel yazıydı tebrikler
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum