DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Demi Chizgi
Demi Chizgi
Giriş Tarihi : 27-12-2020 02:36
Güncelleme : 22-03-2021 23:06

Galipçe mağlubiyet çözümleri

İnsan kendi mutluluğundan sorumludur.

Baktığımız yer gördüğümüz şeyi belirler. Mesela, deniz manzaralı bir yerde oturup önündeki çöpe de odaklanabilir ve dünyanın en güzel köşesinde bile mutsuz olmayı seçebilirsin.

Buna ek olarak, kendine yardım etmeyene kimsenin yardım edemeyeceği gerçeği de var. Dışardan taşıma suyla moral, sadece anlık olarak yükselir. Morali ve enerjiyi sürdürülebilir bir yükseklikte tutmak için, kişinin içsel düşünce gücünü ve dinamiklerini harekete geçirmesi gerekir. Buna da pozitif düşünme sanatı diyorlar.

Bu, hayatın olumlu yönlerini görme, şerde hayır arama becerisi, çok önemli bir yetidir; çünkü düşüncelerimiz duygularımızı, duygularımız hareketlerimizi, hareketlerimiz seçimlerimizi, seçimlerimiz ise yaşayacağımız hayatı belirler.

Tabii, şükretmesini bilmeden gidilen hiçbir yolun mutluluk adresine varmayacağını da unutmamak gerekir.

Elbette bu söylenenler hayatında gerçek sorunu olmadan sorunu varmış gibi yaşayanlara yardımcı olmak amaçlıdır.

Gerçek karın ağrıları olanlara farklı yaklaşmak gerekir –mesela, ölüm döşeğinde olana, ailesine aş götüremeyene, parasız pulsuzluktan sokakta yatıp kalkana, bir kaza kurbanı olup sakatlanana, elindeki varını yoğunu kaybedene, evladı acı çektiği için acı çekene...

Ama bu tarz, hayatı ve bünyeyi şoklamaya alan durumlarda bile doğru odak (deniz mi çöp mü) ve doğru yaklaşım (pozitif mi negatif mi) kişilerin mağdur (victim) ya da galip (victor) olup olmayacağını belirler.

Google’ın da dediği gibi:

Bir mağdur dışa dönük baskılara odaklanırken, galip içedönük güvene odaklanır. Mağdur zihniyetine sahip biri, sadece etrafındaki sorunları görür. Öte yandan, galip zihniyete sahip biri, çözüm bulmak ve devam etmek için “kendi içine” bakacaktır.

Örneğin, beni bugün mağlup eden şey akşam eve girdiğimde çocuğumun sancılar ve çığlıklar içinde kıvrandığını görüp belki de ishal diye başlayan tedavisinin kabızlıkla sonuçlandığını anlamanın acısıdır. Ben kızımın yanında olmayı seçmek yerine, değer katmayı bile başaramadığım ortamlarda zaman harcamış olmanın mağlubiyetini yaşadım bu akşam.

Elbette galipler de mağlup olurlar. Ama mağlup olmakla mağdur psikolojisi ile yaşamak aynı şey değil. Ben, şahsen, hayatımın hiçbir evresinde yenilginin beni mağdur etmesine izin vermedim.

Bu yüzden de, şu andan itibaren, bana iyi hissettiren şeyleri yapmaya, iyi hissettiren insanlarla yol almaya, iyi gelecek planlara imza atmaya karar verdim.

Umarım, siz de benzer vizyonlarla hayatı birlikte dizayn ederek paylaştığım insanlar olarak bu yolculuğu benimle paylaşırsınız. Bu andan itibaren her tür negatif tutumu (sevgisiz, güvensiz, saygısız, değersiz, inançsız, ezici, karamsar, suçlayıcı, sürekli keyifsiz vs.) ve bunları hayatıma sokanları eliyorum.

Yarın, kalan sağlarla mutlu olmayı, mutlu etmeyi, değer yaratmayı ve değer katmayı amaç edinmiş nazik, sevecen, saygılı, güvenilir, empatik, şükretmesini bilen, huzurlu bireyler olarak yeniden bir araya gelmeyi temenni ediyorum.

Dilerim sizler de yarın ve ondan sonraki her gün, hayatı galipçe mağlubiyet çözümleri üreterek yaşamayı seçersiniz.

Akşamı şerifleriniz hayırlı, her sabahınız aydınlık olsun.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum