Eğitim
Giriş Tarihi : 09-03-2021 02:29   Güncelleme : 12-03-2021 01:30

Ziya Selçuk’tan, ara tatil ve yüz yüze sınav açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin merakla beklediği ara tatil ve yüz yüze sınavla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ziya Selçuk’tan, ara tatil ve yüz yüze sınav açıklaması

Ara tatil olacak mı?

Katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "İlköğretim ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım var. İlk haftayı çok olumlu geçirdiğimizi gördüm. Öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmak gibi çalışmamız var. Ara tatil yok" dedi.

Yüz yüze sınav yapılacak mı?

Yüz yüze sınav konusuna da açıklık getiren Selçuk, "Gençler haklıdır. Biz gençler bir tepkide bulunduğunda onu suçlamak değil, anlamakla meşgul insanlarız. Biz bağımsız araştırma grubuna yaptırdığımız çalışmada öğrencilerin yüzde 77'sinin bu sınavla ilgili bir iptal isteminin olmadığını gördük. Ailelerin de öğretmenlerin de muhakkak sınava girmeliler görüşü var. Bizim lise öğrencilerimizin yüzde 40’ından fazlası bu sınava 1'inci dönem girdi. Bizim bir denge tutturmamız gerekiyor. 'Ben yüz yüze olsaydı daha yüksek alırdım. Benim notum düşük oldu, haksızlık oldu' gibi yaşadığımız problemler var. Şu anda ilkokullar devam ediyor mu, ediyor. Eğer biz tamamen her şeyi durdurursak, EBA’da yüzde 90’nın üzerinde bir geri çekilme oluyor. Niye çalışayım noktasına geliyorlar. 9'da hiç ders görmeyen çocuk 10. sınıfta bir şey yapamaz" diye konuştu.