Gündem
Giriş Tarihi : 09-09-2020 01:30   Güncelleme : 14-09-2020 02:24

Yüz yüze eğitimin ne zaman ve nasıl başlayacağı belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 21 Eylül'de yüz yüze eğitime sadece okul öncesi ve 1'inci sınıflarda başlanacak. Bakan Selçuk, eğitime kontrollü ve aşamalı başlangıç yapılacağını belirtirken, çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelerin de mazeret gösterebileceğini açıkladı.

Yüz yüze eğitimin ne zaman ve nasıl başlayacağı belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüzyüze eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk'un yaptığı açıklamaya göre, 21 Eylül'de eğitime sadece okul öncesi ve 1. sınıflar başlayacak. 1. sınıf öğrencileri okula ilk hafta, haftada bir gün, sonraki haftalarda ise iki gün gidecek.

Ayrıca, veliler isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilecek. Bu durumda öğrenciler devamsız sayılmayacak.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şu şekilde:

EĞİTİMDE KONTROLLÜ VE AŞAMALI BAŞLANGIÇ

Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu'nun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gidiyoruz.

Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız.

1. SINIF ÖĞRENCİLERİ İLK HAFTA 1 GÜN OKULA GİDECEK

Buna göre, 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle, ilk uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde başlayacağız.

21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.

GÖNDERMEK İSTEMEYEN VELİLER MAZERET BEYAN EDEBİLECEK

Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır.

SINIF MEVCUDU YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN GRUPLARA AYRILACAK

Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır.

Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanılarak eğitim-öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulu'nun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz.

Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız.