Dünya
Giriş Tarihi : 15-03-2021 00:04   Güncelleme : 17-03-2021 23:41

Yunanistan, Türkiye'nin enerji faaliyetlerinden rahatsız

Yunanistan'ın, enerji alanındaki faaliyetleri nedeniyle Türkiye'yi ABD'ye şikâyet ettiği öğrenildi.

Yunanistan, Türkiye'nin enerji faaliyetlerinden rahatsız

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bir süre önce ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü.

Dendias, görüşmede, Türkiye'nin enerji alanındaki projelerinin diğer ülkeler için tehdit oluşturduğunu iddia ederek, bu konudaki rahatsızlığını dile getirdi.

'Akkuyu Doğu Akdeniz'in Çernobil'i olabilir' iddiası

İnşa aşamasında olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin bölge ülkeleri için birçok sorunlu neticesi olacağını öne süren Dendias, "Akkuyu Doğu Akdeniz'in Çernobil'i olabilir" ifadesini kullandı.

Haberde, Yunanistan yönetiminin uzun yıllardır dikkatini Türkiye'nin bu konudaki çalışmalarına yönelttiği, Türkiye'nin nükleer enerji üretme reaktörleri aracılığıyla nükleer silah imal etmede kullanılabilecek teknolojiye ve malzemeye ulaşacağı ileri sürüldü.

Erdoğan'ın 2019'daki konuşması referans gösterildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019'da yaptığı bir konuşmasında, "Bazı ülkeler nükleer başlıklı füzelere sahip, ancak bize bunlara sahip olamayacağımızı söylüyorlar. Bunu kabul edemem" ifadelerini kullandığı vurgulanan haberde, Türkiye'nin kendi nükleer mühendislerini eğittiği ve bu mühendisleri ticari amacın yanı sıra askeri amaçlar için de kullanılabilecek malzemeye ulaşmaya yönlendirdiği savunuldu.