Gündem
Giriş Tarihi : 31-12-2020 02:19   Güncelleme : 04-01-2021 03:49

Yüksek Sağlık Kurulu'ndan emsal karar: 'Covid meslek hastalığıdır'

Çankırı'da ambülans şoförü olarak çalışan Hasan Aslan'ın Covid-19'dan ölümü, SGK Yüksek Sağlık Kurulu tarafından meslek hastalığı sayıldı.

Yüksek Sağlık Kurulu'ndan emsal karar: 'Covid meslek hastalığıdır'

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servis Hizmetleri'nde ambülans şoförü olan 42 yaşındaki Hasan Aslan'ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetmesi meslek hastalığı sayıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu, "Listede yer almayan, fakat görülen iş ve görev gereği olarak bulaştığı kesin olarak saptanan diğer bulaşıcı hastalıklar da meslek hastalığı sayılır. Bu husustaki teşhisin laboratuvar deneyleriyle kanıtlanması gereklidir" kararını aldı.

23 Ağustos'ta yoğun bakıma alındı, 4 gün sonra hayatını kaybetti

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre, Çankırı Devlet Hastanesi'nde uzman hekim, hemşire ve ebelerin evleri ile hastane arasında ulaşımını sağlayan şoför olarak çalışan Aslan, 17-18 Ağustos 2020 tarihlerinde iki PCR testi yaptırdı ve testleri pozitif çıktı.

23 Ağustos'ta koroner yoğun bakıma alınan Aslan, 27 Ağustos 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ankara Sağlık Kurulu meslek hastalığı olarak kabul etmedi

Aslan’nın ölümünden önce koronavirüs testinin pozitif olduğu belirlenirken, ölümünün meslek hastalığı olup olmadığının belirlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruldu, ancak SGK Ankara Sağlık Kurulu yapılan başvuruyu koronavirüs meslek hastalığı listesinde olmadığı için reddetti.

Yüksek Sağlık Kurulu 'meslek hastalığıdır' dedi

Ancak bu karara da itiraz edilince Ankara Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi, nihai kararın verilmesi için dosyayı SGK Yüksek Sağlık Kurulu'na gönderdi.

Kurul, Aslan’ın ölümünün meslek hastalığından olduğuna karar vererek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği'nin 19. Maddesi'nin 2. Fıkrası'nda, bu listede yer almayan fakat görülen iş ve görev gereği olarak bulaştığı kesin olarak saptanan diğer bulaşıcı hastalıklar da meslek hastalığı sayılır. Bu husustaki teşhisin laboratuvar deneyleriyle kanıtlanması gereklidir. Hastalığın en uzun kuluçka süresi yükümlülük süresi olarak alınır şeklinde belirtilmiştir. Bu bağlamda Covid-19 hastalığının yükümlülük süresi için; hastalığın etkeni SARS-CoV-2 virüsünün kuluçka süresi olan 2-14 gün kabul edilmekle birlikte içinde bulunduğumuz pandemi döneminin özel koşulları sebebiyle bu sürenin 30 güne kadar uzayabileceğine oybirliğiyle karar verildi.

Emsal karar

Çankırı hastanesinde 1997'den beri çalışan Aslan'ın ölümü üzerine verilen bu kararla birlikte listede yer almasa da iş ve görev gereği olarak bulaştığı kesin olarak saptanan diğer bulaşıcı hastalıklar da meslek hastalığı sayılacak.

Bu karar sayesinde, görevi başındayken koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren tüm sağlık çalışanlarının meslek hastalığı nedeniyle yaşamlarını yitirdiğini kanıtlaması daha kolay olacak.

Sadece gerekli başvurunun 30 gün içerisinde yapılması büyük önem taşıyacak.