Gündem
Giriş Tarihi : 12-11-2020 02:31   Güncelleme : 16-11-2020 02:26

Yılmaz Özdil'e 'Hulusi Akar'a hakaret'ten 5 ay hapis cezası

Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde Hulusi Akar'a hakaret ettiği gerekçesiyle Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'e 5 ay hapis cezası verildi.

Yılmaz Özdil'e 'Hulusi Akar'a hakaret'ten 5 ay hapis cezası

Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Milli Savunma Bakanı Akar'ın avukatı ile Bakanlık avukatları hazır bulunurken, Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil ile avukatı ise pandemi nedeniyle duruşmaya katılmayacaklarına dair mazeret dilekçesi gönderdi.

MAHKEME YILMAZ ÖZDİL'İN MAZERET DİLEKÇESİNİ KABUL ETMEDİ

Mahkeme, sanık ve avukatının talep etmesi halinde bulundukları yerden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılma imkânlarının bulunduğunu ve daha önce de mazeret dilekçeleri verdiklerini hatırlatarak, bu tutumun davayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle mazeret dilekçesini kabul etmedi.

Ardından esas hakkında mütalaasını sunması için savcıya söz verildi.

SAVCI 6 AYDAN 3 YILA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Özdil'in 2017 yılında katıldığı televizyon programındaki konuşması ile Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan "astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket" suçunu işlediğini belirten savcı, sanığın 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

6 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ, 5 AYA İNDİRİLDİ

Hakim, Hulusi Akar ve Bakanlık avukatlarının beyanının alınmasının ardından kararı açıkladı.

Buna göre, sözkonusu suçtan Özdil'e önce 6 ay hapis cezası veren mahkeme, takdir indirimiyle cezayı 5 aya indirdi.

Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

ÖZDİL, "HULUSİ AKAR'LA GEZMEYE GİTMEM, NE SAVAŞI?" DEMİŞTİ

Özdil, Halk Arenası programında yaptığı konuşmada, Hulusi Akar hakkında şu sözleri sarf etmişti:

Bakın hayatı analitik çerçevede kıyaslamamız gerekiyor. Mesela o dönemde yaşayan insanlar da memleketimiz işgal edilecek, savaş çıkacak diye düşünmüyorlar. Ama bir anda kendilerini böyle bir şeyin içinde buldular. O dönem Genelkurmay Başkanı'nın başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı? Kalp kırılsın diye söylemiyorum ama bunlar önemli makamlar.