Dünya
Giriş Tarihi : 11-02-2020 23:59   Güncelleme : 15-02-2020 01:13

Yeni tip koronavirüsün adı 'Covid-19' oldu

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'de çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) 'Covid-19' adının verildiğini duyurdu.

Yeni tip koronavirüsün adı 'Covid-19' oldu

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Şimdi hastalık için bir adımız var ve bu Covid-19" dedi.

"Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık" diye konuşan Ghebreyesus, virüse yeni isim verilmesinin "yanlış veya damgalayıcı" olabilecek diğer adların kullanılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, ayrıca yeni ismin gelecekteki tüm koronavirüs salgınları için standart bir format olarak kullanılma fırsatı vereceğine dikkati çekti.

KARIŞIKLIKTAN KAÇINMAK İÇİN RESMİ İSİM VERİLMESİ ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere 'mümkün olabildiğince agresif' mücadele vermesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, "Bu yüzden bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" ifadesini kullandı.

Bilim insanları koronavirüs hakkında 'karışıklık ve damgalanmadan' kaçınmak için Dünya Sağlık Örgütü'ne resmi bir isim verme çağrısında bulunuyordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA