Kitap
Giriş Tarihi : 01-10-2021 04:49   Güncelleme : 05-10-2021 01:06

Yazar Cevat Turan, Pendik Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu

6'ncı Pendik Kitap Fuarı'nda okurlarıyla bir araya gelen yazar Cevat Turan, son romanı 'Kibele'nin Laneti'ni imzaladı.

Yazar Cevat Turan, Pendik Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu

Daha önce yayımladığı 'Unutmalar Şehri' ve 'Bir Eylül Yarası' adlı romanları ile dikkatleri üzerine çeken yazar Cevat Turan, okurlarıyla 3 Ekim Pazar günü, 6. Pendik Kitap Fuarı'nda buluştu.

Alfa Standı'nda yeni romanı 'Kibele'nin Laneti'ni imzalayan yazar, okurlarıyla bir süre sohbet ederek, kitapseverlerin sorularını yanıtladı.

'Kibele'nin Laneti'nden tadımlık

Bazı hayatlarda ve ilişkilerde adı konulmayan duygular, öfkeler, davranışlar vardır. Saygı da öyle. Bilirsin, karşındaki suçludur ama suç ile saygı birbirinden farklı eylemlerdir. Kaçanla kovalayanın elinde ağzına mermi sürülmüş silahları olmasına rağmen birbirlerinin kişiliğini küçültecek davranışlara girmekten kaçınıyorlar. Belki de biri diğerinin duygularını zedelerse aralarındaki güç dengesi haksız bir şekilde bozulacaktır. Bu nedenle hile yapmıyorlar. Oyunu kişiliklerine yakışır bir şekilde sürdürüyorlar.

Cevat Turan kimdir?

Çorum doğumlu Cevat Turan'ın ilk ürünleri (şiir ve yazıları) 1983 yılında Çorum Gazetesi ve bu gazetenin kültür-sanat ekinde yayımlandı.

İlk gençlik yıllarında, yayın hayatını Ankara'da sürdüren Sanat Rehberi'nde şiirleri yayımlanan; Gençlik Dünyası gazetesinde kültür-sanat ve güncel politika yazıları kaleme alan yazarın, 'Usuldan Bir Hüzün' (Çivi Yazıları Yayınevi), 'Gözlerine Sakla Beni' (Günizi Yayıncılık) ve 'Çoklu Yalnızlıklar' (Komşu Yayınları) adında üç şiir kitabı; yine Komşu Yayınları'ndan çıkan 'İnsanın Üşüdüğü Yer' adında bir de öykü kitabı bulunmaktadır.

Yasakmeyve şiir dergisinin hazırladığı Türkiye Şiir Rehberi'nde de yer alan yazarın, Cumhuriyet Kitap eki, Dünya gazetesi kitap eki, Sözcü gazetesi kitap eki, Aydınlık gazetesi kitap eki, Berfin Bahar, Islık, Yasakmeyve ve Varlık dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanmış; şiir anlayışı ve kitapları üzerine yazılar kaleme alınmış, bazı şiirleri ise çeşitli müzisyenler tarafından bestelenmiştir.

Evli ve 3 çocuk babası olan Turan, Yazın-Sanat Kooperatifi üyeliğinin yanı sıra, halen bir şirketler topluluğu grubunun yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

'Unutmalar Şehri' ile 2017 Temmuz ayında Yunus Emre Edebiyat ve Roman Ödülü'nü almış olan Turan'ın 'Bir Eylül Yarası - Hesaplaşma' ikinci; 'Kibele'nin Laneti' üçüncü romanıdır.