Bilim ve Teknoloji
Giriş Tarihi : 19-02-2021 00:21   Güncelleme : 21-02-2021 19:49

Yapay zekâ virüslerle mücadele edecek

Almanya'da, salgınlara yönelik olarak Yapay Zekâ Merkezi kuruldu. Böylece yeni mutasyonların ne kadar tehlikeli olduğu daha hızlı hesaplanacak.

Yapay zekâ virüslerle mücadele edecek

Almanya'da, bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından salgınlara karşı Yapay Zekâ Merkezi kuruldu.

Enstitü Başkanı Lothar Wieler, ekonomi gazetesi Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, Brandenburg eyaletinin Wildau kentinde geçen ay inşaatına başlanan Yapay Zeka Merkezi'nin, birkaç ay içinde kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

Salgınları daha kapsamlı bir şekilde analiz edecek

Amaçlarının, halk sağlığı araştırmaları için büyük veri kaynaklarını yapay zekâ tabanlı teknolojilerle kullanılabilir hale getirmek olduğunu belirten Wieler, enstitünün sözkonusu merkezle salgınları daha kapsamlı bir şekilde analiz etmek, hastalıkların zorluklarını daha iyi hesaplamak ve erken uyarı sistemleri geliştirmek istediğini aktardı.

"Virüsler hakkında daha önce bilmediğimiz durumları öğrenebiliriz"

Enstitünün, laboratuvarlarda topladığı verileri diğer veri kaynaklarıyla (hava durumu raporları, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki raporlar veya Federal İstatistik Dairesi gibi) ilişkilendireceğini de bildiren Wieler, "Bu şekilde, virüsler hakkında daha önce bilmediğimiz durumları öğrenebiliriz. Örneğin, yeni mutasyonlar sözkonusu olduğunda ne kadar tehlikeli olduklarını çok daha hızlı hesaplamak mümkün olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Wieler, merkezde ilk başta 101 veri bilimcisi istihdam edeceklerini ve Wildau Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapacaklarını da sözlerine ekledi.