Bilim ve Teknoloji
Giriş Tarihi : 04-10-2021 23:11   Güncelleme : 09-10-2021 02:33

WhatsApp, Instagram ve Facebook, dünya genelinde çöktü

Türkiye saatiyle 18.40'tan bu yana Facebook, Whatsapp ve Instagram'a dünya genelinde erişim sorunları yaşanırken, sözkonusu platformlardan ilk açıklamalar geldi.

WhatsApp, Instagram ve Facebook, dünya genelinde çöktü

Whatsapp, Instagram ve Facebook'a dünya genelinde erişim sorunu yaşanırken, Türkiye'de de saat 18.40'tan bu yana sözkonusu platformlara ulaşılamıyor.

Facebook'tan açıklama: "Bir sorun olduğunun farkındayız"

Facebook'tan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz" denilirken, uygulamalara hangi ülkelerde erişim sorunu yaşandığı belirtilmedi.

Bakan Yardımcısı Sayan'dan tepki

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, açıklamasının devamında, "Facebook, Instagram ve WhatsApp servislerine uzun bir süre geçmesine rağmen ulaşılamıyor. Anlık haberleşme amacıyla kullanılan yabancı menşeli platformlar (OTT servisler) ve sosyal ağlar, ülkelerin yasal düzenlemelerine uymadığı gibi, hizmet kalitesi taahhütleri de bulunmuyor" dedi.

WhatsApp da açıklama yaptı

Soruna ilişkin WhatsApp'tan yapılan açıklamada da, "Bazı kişilerin şu anda WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede buraya bir güncelleme göndereceğiz. Sabrınız için teşekkürler" denildi.

Twitter'dan tuhaf paylaşım: "Gerçekten herkese merhaba"

Facebook, Instagram ve WhatsApp'a erişim sorunu yaşanırken Twitter'ın resmi hesabında, "Gerçekten herkese merhaba" paylaşımı yapıldı. Kısa süre sonra WhatsApp'tan gönderinin atlına "Merhaba" yanıtı geldi.