Gündem
Giriş Tarihi : 10-04-2021 20:37   Güncelleme : 14-04-2021 01:45

Veliler merak ediyor: Okullar kapanacak mı? Bakan Selçuk açıkladı

CNN Türk canlı yayınında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, velilerin merak ettiği "Okullar kapanacak mı?" sorusuna cevap verdi.

Veliler merak ediyor: Okullar kapanacak mı? Bakan Selçuk açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te son haftalarda önlenemeyen koronavirüs vakalarındaki rekor artış nedeniyle okullar ile ilgili tüm velilerin merak ettiği soruyu yanıtladı.

Okulların hem açık hem de açık olmadığı bir durumun sözkonusu olduğunu belirten Selçuk, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Okulların en çok kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5'te yer alıyoruz"

Burada önemli olan şu; elbette sorunlar yaşanıyor, bizim işimiz bu sorunların yaşanmamasını sağlamak ve çözmek ama genel olarak baktığımız zaman biz neredeyiz sorusunun yanıtıyla ilgileniyoruz. Türkiye uzaktan eğitim ile ilgili hazırlıkları bakımından çok net verilerle ortaya koyabildiğimiz için mutluyuz. Dünyadaki ilk 5 ülke için diyebiliriz. TV kurmak ve canlı ders yapabilmek, bunların sayısının yüksekliği gibi birçok parametrede birçok mesafe aldık. Genel tabloda çok mutlu olmadığımız bir durum var, şundan dolayı, çocuklarımızın öğrencilerimizin okulda olmasını arzu ediyoruz. Yüz yüze eğitim bizim önceliğimiz ama daha öncelik tanıdığımız şey sağlık. Okulların en çok kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5'te yer alıyoruz. Biz çok kontrollü bir şekilde okulları açmaya çalışıyoruz.

"Hangi illerde ne oluyor takip ediyoruz"

Biz bu süreci günlük ve anlık takip ediyoruz diyebilirim, dünyayı takip ediyoruz, hangi ülkede ne tür tedbirler alınıyor noktasında. Bizim risk haritasına bakıldığında hangi illerde hangi sınıflar açılmalı kapanmalı gibi birtakım öngörülerimiz var. 8-12. sınıflar gibi sınıfların sınav dönemi nedeniyle fırsat eşitliğini sağlamak gibi bazı ilkesel tutumlarımız var. Ama ilin durumu neyi gerektirirse o ilde ihtiyaç duyduğunda valilik gözetiminde kararlar alınıyor. Biz de burada yerinde karar kavramı çerçevesinde hangi illerde ne oluyor takip ediyoruz.