Gündem
Giriş Tarihi : 19-07-2020 00:23   Güncelleme : 21-07-2020 01:27

Van Gölü'ndeki tekne faciasında ölü sayısı 54'e yükseldi

Van'da, göçmenlerin içinde bulunduğu teknenin batmasının ardından günlerdir süren arama çalışmalarında 4 kişinin daha cesedine ulaşılarak hayatını kaybedenlerin sayısı 54'e yükseldi.

Van Gölü'ndeki tekne faciasında ölü sayısı 54'e yükseldi

Van'ın Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nden açılan tekne ile içindeki kişilerin cesetlerinin çıkarılması için Jandarma İç Güvenlik Timleri, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ile Sahil Güvenlik ekipleri, ROW cihazlarıyla Çarpanak Adası açıklarında çalışma yürüttü.

Ekipler, çalışmalarda 4 kişinin daha cesedine ulaşırken, bölgede gün boyunca yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen 5 kişinin daha cesedi bulunmuştu.

Böylece bugün çıkarılanlarla birlikte ulaşılan ceset sayısı 54'e yükseldi.

Cesetler, Büyükşehir Belediyesi cenaze araçlarıyla Van Adli Tıp Kurumu'na götürülürken, çalışmalara yarın devam edilmek üzere ara verildi.

NE OLMUŞTU?

Van'ın Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nde 27 Haziran'da tekneleriyle Van Gölü'ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş'tan uzun süre haber alınamaması üzerine, mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ile çevresinde yürütülen arama çalışmalarında tekne Çarpanak Adası açıklarında 106.5 metre derinlikte bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında, aralarında tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş'ın da bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı.