Gündem
Giriş Tarihi : 02-02-2021 00:14   Güncelleme : 07-02-2021 03:40

Valilik'ten Boğaziçi Üniversitesi açıklaması: 159 kişi gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi'nde polis müdahalesine ilişkin açıklama yapan İstanbul Valiliği, 159 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Valilik'ten Boğaziçi Üniversitesi açıklaması: 159 kişi gözaltına alındı

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan ve 1 aydır devam eden protestolarda, polis tarafından gözaltına alınan öğrencilerle ilgili İstanbul Valiliği'nden açıklama geldi.

Valilikten açıklama: "Dağılmaları yönünde yapılan uyarılara uyulmamıştır"

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericilerin İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır.

"Toplam 159 kişi gözaltına alınmıştır"

Valilik gece saatlerinde yaptığı açıklamada, toplam 159 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü'nce gözaltına alınmıştır.