Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 17-11-2021 01:41   Güncelleme : 20-11-2021 02:39

Usta şair Sezai Karakoç'un sıradışı yaşamöyküsü

Şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Usta şair Sezai Karakoç'un sıradışı yaşamöyküsü

Şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç'un vefat haberini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şu sözlerle duyurdu.

Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu.

Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride.

Mevla mekânını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin.

'İslamın Dirilişi' kitabı nedeniyle yargılandı

Şair Ahmet Sezai Karakoç, 1933 Ergani doğumlu.

İlkokul ve ortaokulu Diyarbakır ve Maraş'ta parasız yatılı okuduktan sonra, lise öğrenimini Gaziantep'te tamamladı.

Karakoç, liseyi bitirdikten sonra, çok istediği felsefe bölümünde okumak üzere İstanbul'a geldi, ancak bu bölüme kayıt yaptırdığı halde maddi zorluklar nedeniyle girip sınavını kazandığı Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne burslu öğrenci olarak yerleşti ve 1955'te Mülkiye'den mezun oldu.

Karakoç, 1959-1965 yılları arasında Maliye Müfettiş Yardımcılığı ve Gelirler Kontrolörlüğü görevlerinde bulundu.

Vatani görevini yedek subay olarak yapan Karakoç, 1973'te memurluk görevinden ayrıldı.

1967 yılında İslamın Dirilişi adlı kitabından dolayı yargılandı.

1974 yılından itibaren Diriliş dergisini düzenli çıkardı

Karakoç, Büyük Doğu, HisarAkpınar, DernekDüşünen Adam ve A dergileri ile Yeni İstanbul, Sabah ve Milli Gazete'de yazılar kaleme aldı.

Çok sayıda düşünce ve araştırma kitabına imza atan Sezai Karakoç, 1960 ve 1971 yılları arasında Diriliş dergisini dönemsel sayılar halinde yayımladı.

Karakoç, yerli düşünce ve edebiyatının en önemli yayınlarından biri olarak bilinen Diriliş dergisini, 1974'ten itibaren düzenli olarak 18 sayı halinde yayınladı ve 1976'dan itibaren de gazeteye dönüştürdü.

1990'da Diriliş Partisi'ni kurdu

1977-78, 1980 ve 1983 yıllarında da yayımlanan Diriliş, son olarak 1987-1993 yılları arasında haftalık olarak yayın hayatına devam ederken, Karakoç, 1990'da kurduğu Diriliş Partisi ile hayatında farklı bir sayfa açtı.

Karakoç, 1997 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılışına kadar, 'güller açan gül ağacı' amblemli partisinin genel başkanlığında siyasi hayatını sürdürdü.

"Mona Rosa" şiiri fotokopi halinde elden ele dolaştı

Şiir kitapları arasında; Hızırla Kırk Saat, Taha'nın Kitabı/Gül Muştusu, Körfez/Şahdamar/Sesler, Zamana Adanmış Sözler, Ayinler, Leyla ile Mecnun, Ateş Dansı ve Alın Yazısı Saati bulunan Karakoç, 1950 yılında kaleme aldığı, ancak kitaplaştırılmasına 45 yıl boyunca izin vermediği ve bu süre boyunca fotokopi halinde elden ele dolaşan "Mona Rosa" adlı şiiriyle geniş bir hayran kitlesine ulaştı.

Necip Fazıl Kısakürek'in, "Ruh gibi, Hazreti İsa gibi" diye tanımladığı, Ece Ayhan'ın "Sivil şiirin en iyi şairlerinden" dediği, Cemal Süreya'nın "Öyle bir Müslüman ki Marx da bilir, Nietzsche de bilir, Salvador Dali de sever. Sıkışmış, sıkıştırılmış deha. Alçak gönüllükle katı yüksek uçuyor. Şemsiyesi yok" ifadeleriyle anlattığı Karakoç, 88 yaşında aramızdan ayrıldı.