Gündem
Giriş Tarihi : 30-03-2022 02:58   Güncelleme : 08-04-2022 02:50

Ukrayna: 'Türkiye ana güvenlik garantörlerinden biridir'

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Rus ve Ukrayna heyetleri İstanbul'da bir araya geldi. Müzakerelerin ardından Ukrayna heyeti, Türkiye'yi ana güvenlik garantörlerinden biri olarak gördüklerini ve bir sonraki müzakerede garantör ülkelerin de yer almasını talep ettiklerini açıkladı.

Ukrayna: 'Türkiye ana güvenlik garantörlerinden biridir'

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal operasyonunda bir ay geride kalırken, Rus ve Ukraynalı heyetlerin İstanbul'da gerçekleştirdiği müzakere 10.30'da Dolmabahçe'de başladı.

Yaklaşık 4.5 saat süren müzakerenin ardından Rus ve Ukrayna heyetinden ilk açıklamalar geldi.

Ukrayna heyetinden yapılan ilk açıklamada, "Güvenlik garantisi üzerinde henüz anlaşma sağlayamadık" ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna, Rusya ile yapılan barış görüşmelerinde güvenlik garantileri karşılığında tarafsız ülke olma teklifinde bulundu. Tarafsız ülke statüsü teklifine göre Ukrayna, askeri ittifaklara katılmayacak ve ülke sınırları içerisinde yabancı bir askeri üs bulundurmayacak.

İstanbul'da yapılan görüşmelerin ardından açıklama yapan Ukraynalı yetkili, ülkesinin Rusya'nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım'ın durumu hakkında 15 yıllık bir istişare süreci başlatmayı da teklif ettiğini söyledi.

Anlaşma tam bir ateşkes durumunda yürürlüğe girecek.

"Türkiye ana güvenlik garantörlerinden biridir"

Garantör ülkeler arasında İsrail, Polonya, Kanada ve Türkiye'nin yer alabileceğini de söyleyen Ukraynalı yetkili, "Ukrayna, Türkiye'yi ana güvenlik garantörlerinden biri olarak görmektedir" dedi.

Ukrayna heyeti, iki-üç hafta sonra yapılacak bir sonraki müzakerelerde garantör ülkelerin de yer almasını istediklerini açıkladı.

Rusya ile anlaşma konusunda Ukrayna'da bir referanduma ihtiyaç duyulacağını belirten Ukraynalı müzakereci, "Kırım ve benzer durumdaki bölgeler ayrıca değerlendirmelidir" dedi.

Rusya ile nihai bir anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Ukrayna'da "tam barış ortamı" olması gerektiği vurgulayan Ukrayna heyeti, Rus heyete taleplerini ilettiklerini ve resmi yanıt beklediklerini açıkladı.

Rusya: "Görüşmeler yapıcı"

Rus heyetinden yapılan açıklamada ise, görüşmeler "yapıcı" olarak nitelendirildi.

Ukrayna’nın taleplerini Putin'e ileteceklerini belirten Rus müzakereci Vladimir Medinsky, Putin ve Zelenskiy'in bir araya gelme ihtimaliyle ilgili olarak, "Putin ve Zelenskiy görüşmesi ancak Dışişleri Bakanlığı düzeyinde yapılan bir anlaşmanın ardından gerçekleşebilir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "İkinci tur görüşmeleri yapılmayacak"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da müzakerelerin bugün son bulduğunu, yarın ikinci tur görüşmelerin yapılmayacağını açıkladı.

Rus heyetinin müzakerelerin ardından İstanbul’dan ayrıldığı bildirildi.