Dünya
Giriş Tarihi : 05-03-2022 02:17   Güncelleme : 14-03-2022 23:55

Ukrayna savaşında son durum: Ölü ve yaralı sivil sayısı artıyor

Rusya'nın 24 Şubat'ta Putin'in emriyle Ukrayna'nın işgaline yönelik başlattığı operasyon 10'uncu gününe girdi... Akşam saatlerinde Kiev yakınına yapılan hava saldırısı sonucu 2'si çocuk 7 sivil hayatını kaybederken, BM'nin açıklamasına göre Ukrayna'daki ölü ve yaralı sivil sayısı 1000'i geçti. İşte Rusya-Ukrayna savaşında gün boyu yaşananlar...

Ukrayna savaşında son durum: Ölü ve yaralı sivil sayısı artıyor

Rusya'nın Ukrayna'nın işgaline yönelik başlattığı harekâtta karşılıklı can kayıpları ve trajik olaylar devam ederken, Batı ülkeleri ve ABD cephesinde de yeni gelişmeler yaşanıyor.

Ukrayna'nın Azak Denizi kıyısındaki Mauripol kentinde elektrik, su ve ısınma sisteminin olmadığı açıklandı.

Gıdanın da tükendiğini duyuran Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, şehrin ateş altında olduğunu hatırlatarak acil askeri yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İsviçre, çift kullanımlı malzemelerin ihracatını yasakladı

Dış politikada tarafsızlık ilkesiyle 19'uncu yüzyıldan bu yana çatışan tarafları uzlaştırma rolü üstlenen İsviçre, Rusya'nın Ukrayna işgalinde ilk kez taraf olmuştu.

Rusya'ya karşı yaptırım kararı alan İsviçre, Vladimir Putin'le yakın bağları olan daha fazla kişinin malvarlıklarını donduracağını açıkladı.

Yapılan açıklamada, "Çift kullanımlı malzemelerin Rusya'ya ihracatı, son kullanıcıya bakılmaksızın yasaklandı. Ayrıca Rus askeri ve teknolojik gelişmesine ya da savunma ile güvenlik sektörünün gelişimine katkı sağlayacak ürünlerin ihracatı da yasaklandı" denildi.

Kiev yakınına hava saldırısı: 2'si çocuk, 7 kişi öldü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinAlmanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefonda görüştü.

Rus İnterfax haber ajansına göre, Putin, Scholz'a, Ukrayna ile diyaloğa hazır olduğunu, fakat Kiev Yönetimi'nin Rusya tarafından sunulan şartları yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Putin, Ukrayna Yönetimi'nin üçüncü tur müzakerelerde "makul ve yapıcı" bir pozisyon alacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, akşam saatlerinde Kiev yakınına hava saldırısı yapıldı.

Ukrayna polisi, saldırıda 2'si çocuk, 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Rusya'nın nükleer santral saldırısına BM'den tepki

Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, nükleer alanlar ve başkaca kritik sivil altyapılar etrafındaki askeri operasyonların "kabul edilemez" ve "son derece sorumsuzca" olduğunu ifade etti.

DiCarlo, Rusya'nın Zaporijya Nükleer Santrali'ne yönelik saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, nükleer tesislere yönelik saldırıların uluslararası insancıl hukuka aykırı olduğunu ve felaket niteliğindeki nükleer bir hadiseden sakınmak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Zelenskiy: "Ukrayna düşerse Avrupa düşer"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, işgal sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan Zelenskiy, AB'ye çağrı yaparak, "Ukrayna düşerse Avrupa düşer. Yaşananları göz ardı etmeyin. Dışarı çıkın ve Ukrayna'yı elinizden geldiğince destekleyin" dedi.

Rusya, santral saldırısını yalanladı

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzya, Batı'nın yalan söylediğini, Zaporajya'daki nükleer santrale saldırmadıklarını, Ukraynalı neo-nazi sabotajcıları engellemeye çalıştıklarını öne sürdü. Nebanzya "Biz bunu neden yapalım ki?" diye sordu.

Facebook'a erişim engeli

Rusya, sosyal medya devi Facebook'un erişimini engellerken, Amerika’nın Sesi, BBC ve Deutsche Welle gibi batılı ülkelerin medya kuruluşlarının internet siteleri de Rusya'nın Ukrayna operasyonlarında yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle engellendi.

Ukrayna'da şu ana kadar 331 sivil öldü, 675 kişi yaralandı

Ukrayna BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sergey Kislitsa, Ukrayna üzerindeki tüm uçuşların yasaklanması için BM'nin Güvenlik Konseyi'ne çağrı yapmasını istedi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, Rusya'nın Ukrayna işgali sırasında teyit edilen sivil kayıp ve yaralı sayısını açıkladı.

Buna göre; 24 Şubat'tan bu yana geçen süreçte 331 sivil hayatını kaybederken, 675 kişi de yaralandı.

BM İnsan Hakları Ofisi, bu sayının muhtemelen çok daha yüksek olduğuna dair bir hatırlatmada da bulundu.

Şoygu: "Tablo çok karamsar, müzakerelerde ilerleme olmuyor"

Rusya Savunma Bakanı Sergey ŞoyguBM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde, ateşkes müzakerelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede tablonun çok karamsar olduğunu, müzakerelerde ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Biz bu savaşın Ukrayna'nın dışına çıkmasını önlüyoruz"

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Brüksel'de NATO Karargâhı'ndan Ukrayna'daki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Blinken, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

NATO'nun AB'deki evine geldik. Bu yüzden buradayız. Yeni koalisyon kurmak için. Ortaklarımızla müttefiklerimizi bir araya getirelim. Finlandiya ile İsveç'te de görüşmeler yaptık. Daha önce hiç NATO ve AB ile diğer ortaklar bu kadar yakın çalışmamıştı. Bu yeni bir işbirliği seviyesi. Bunu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz. NATO ilk defa Mukabele Güçleri'ni devreye soktu.

Biz elimizden geleni yapıp Ukrayna halkının kendini savunacağı bir ortam bırakıyoruz. Biz bu savaşın Ukrayna'nın dışına çıkmasını önlüyoruz.

NATO uçaklarının Ukrayna hava sahasına girmesi demek bir savaşın çıkması anlamı geliyor. Biz bu savaşa dahil olmayacağız, savaşa girmeyeceğiz. Ama gerçekten çok ciddi çalışıyoruz.

"Sahte bilgi yayanlara 15 yıla kadar hapis cezası"

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Facebook'un ardından Twitter'a erişimin de kısıtlandığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna saldırısına ilişkin "sahte bilgi yayanlara 15 yıla kadar hapis cezası" verilebilmesine olanak tanıyan kararnameyi imzaladı.

Bir kent daha Rusların eline geçti

Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Sumy Oblastı'na bağlı Trostyanets kenti Rus güçlerinin eline geçti.

Ukrayna basınının iddiasına göre, Rus askerleri ambülansların giriş-çıkışını engelliyor.

Bölgede yaşayanlar dükkânlar yağmalandığı için yiyecek satın alamıyor.

Kentte elektriklerin de kesik olduğu bildirildi.

Zelenskiy'den NATO'ya tepki: "Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek"

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, yeni bir açıklama daha yaparak, NATO'ya sert tepki gösterdi.

Zelenskiy şöyle konuştu:

İttifakın bugün yapabileceği tek şey, Ukrayna'ya 50 ton dizel akaryakıt tedarik etmek! Muhtemelen Budapeşte Memorandumu'nu yakalım ki daha iyi yansın diye. Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna'nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek.

CNN ve Bloomberg Rusya'daki faaliyetlerini durdurdu

Rusya'da "sahte haber" yapanlara hapis cezası öngören yasanın geçmesinin ardından CNN, bu ülkedeki yayınlarını durdurma kararı aldı.

Ayrıca Bloomberg de Rusya'daki gazetecilerinin çalışmalarını "geçici olarak" askıya alacağını açıkladı.