Gündem
Giriş Tarihi : 17-09-2019 01:18   Güncelleme : 19-09-2019 19:09

Üçlü zirve için ortak açıklama: 'Tam bir mutabakat içindeyiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin, ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, üçlü zirve öncesi açıklamalarda bulundu.

Üçlü zirve için ortak açıklama: 'Tam bir mutabakat içindeyiz'

Üçlü zirve öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üç ülke olarak işbirliğimizi derinleştirdik. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması konusunda tam bir mutabakat içindeyiz" dedi.

"Eğitimden sağlığa kadar Suriyeli sığınmacıların hayatlarını sürdürebilmeleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

ERDOĞAN: "BÜYÜK BİR TRAJEDİNİN ÖNÜNE GEÇTİK"

"Cerablus, Afrin gibi güvenli hale getirdiğimiz yerlere dönen Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 360 bini buldu. Büyük bir trajedinin önüne geçtik. Fırat'ın doğusundaki terör bataklığını da kurutarak çabalarımızı yeni bir seviyeye taşıyacağız. Zira Çobanbey'deki saldırı, bölücü örgütün vahşi yüzünü göstermiştir. Elimizi taşın altına daha fazla koymalıyız. Ülkemiz en meşakkatli dönemlerinde Suriye halkının yanında olmuştur. 3 milyonu aşkın Suriyeliyi hâlâ topraklarımızda barındırıyoruz."

RUHANİ: "İDLİB MUTABAKATI BEKLENDİĞİ GİBİ GİTMEDİ"

Erdoğan'ın ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Ciddi bir şekilde vurguladığımız hususlara riayet edilmeli ve bu ülkeye yeniden huzurun hâkim olması için gerekli tesisler sağlanmalıdır. Bu krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesi, terörizmle mücadele, anayasa komitesinin kurulmasını destekleme, tutukluların ve kaçırılanların değişimi, insani yardımların iyileştirilmesi ve ülkenin yeniden kurulması açısından çabalar gösterildi" şeklinde konuştu.

"Değerli arkadaşlar, İran İslam Cumhuriyeti geçmişte olduğu gibi bugün de Suriye krizinin siyasi yollardan çözülmesi gerektiğini düşünmektedir. İran İslam Cumhuriyeti, askeri müdahalelerin işe yaramayacağını düşünüyor" diyen Ruhani, İdlib mutabakatının beklendiği gibi gitmediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"En önemli gündem Suriye krizinin barışçıl bir yolla çözülmesi... Özgür ve bağımsız bir Suriye, başkalarına karşı kullanılmayan, işgal ve dış tehditlere uzak ve terörden arınmış, bütün vatandaşları eşit haklara sahip olan bir Suriye... Bu yolda sadece Suriye halkı kendi geleceği için karar vermeli ve başkaları onların içişlerine karışma hakkını kendinde görmemeli."

PUTİN: "SURİYE'DEKİ AŞIRI GRUPLARLA MÜCADELE ÖNEMLİ BİR KONU"

Ruhani'den sonra sözü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aldı. Putin, sözlerine "Bugün Ankara'da yaptığımız görüşmeden mutluluk duyuyorum" diye başladı.

"Ortak çabalarımızla Suriye topraklarında istikrar sağlanmıştır ve şiddet seviyesi düşürülmüştür. Suriye'deki aşırı gruplarla mücadele önemli bir konu" diyen Putin, devamla şunları söyledi:

"Çatışmalar endişe vericidir ve İdlib'de bu güçlerin faaliyetleri aktif bir hale geldi. Bu bölge teröristlere bir sığınak olmamalıdır. Terörist tehdidi yok etmek için ilave bir adım atmamız lazım. Suriye'nin nüfuz alanlarını bölmek kabul edilemezdir. Türkiye, Rusya ve İran, ülke düzenini yeniden tesis etmek ve sosyal, ekonomik canlandırmayı gerçekleştirmek için katkı sağlayacaktır. 2018 yılı temmuz ayında itibaren 390 bin kişi Suriye'ye döndü. Değerli meslektaşlarım, eminim ki bugün yaptığımız görüşmeler yapıcı olacaktır ve Suriye'deki krizin çözümüne kalıcı katkı sağlayacaktır."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum