Dünya
Giriş Tarihi : 26-08-2021 02:52   Güncelleme : 30-08-2021 03:18

Türkiye'ye 5. nesil savaş uçağı teklifi ve yeni S-400 açıklaması

Türkiye'ye yeni S-400 hava savunma sistemi tedarikiyle ilgili konuşan Rus yetkili, Türkiye'ye ayrıca 5'inci nesil savaş uçağı üretmesi için yardımcı olabileceklerini de bildirdi.

Türkiye'ye 5. nesil savaş uçağı teklifi ve yeni S-400 açıklaması

Moskova Bölgesi'ndeki Alabino kentinde düzenlenen Armiya 2021 Uluslararası Askeri Teknik Forumu'nda Zvezda televizyonuna demeç veren Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev, 5'inci nesil savaş uçağı yapımı konusunda Türkiye'ye sunulacak olası destek hakkında açıklamalarda bulundu.

"Ulusal çıkarlarımıza zarar vermeden destek sunabiliriz"

Sputnik'te yer alan habere göre, Şugayev, bir soru üzerine, "Türkiye'ye imkânımız olan segmentlerde destek sunabiliriz. Elbette bunu ulusal çıkarlarımıza zarar vermeden yapacağız" yanıtını verdi.

Bu aşamada Türk tarafıyla ilgili çalışma grupları düzeyinde istişareler yürütüldüğünü belirten Şugayev, Rusya'nın yalnızca kendi tüketimine yönelik ustalık bilgisine (know-how) sahip olduğunu ve yapılması gereken tek şeyin motor düzenekleri, uçak ekipmanı veya herhangi bir şey de olmak üzere hangi alanda yardım sağlanabileceğine karar verilmesi olduğunu ifade etti.

Yeni S-400 açıklaması: "Müzakereler son aşamasında"

Şugayev, ayrıca, Türkiye'ye yeni bir parti S-400 hava savunma sistemi tedarik edilmesini öngören anlaşmayla ilgili müzakerelerin son aşamada olduğunu söyledi.

Şugayev, yakın bir tarihte tüm konular üzerinde mutabakat sağlanmasını beklediklerinin de altını çizdi.