Gündem
Giriş Tarihi : 20-10-2021 02:03   Güncelleme : 24-10-2021 04:14

Türkiye'nin ilk tescilli kenevir tohumunun hasadı yapıldı

Türkiye'nin ilk tescilli endüstriyel kenevir tohumu olan narlı kenevir çeşidinin hasadı yapıldı. Hedef; kenevirin sağlık, tekstil, savunma ve ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanımını sağlamak.

Türkiye'nin ilk tescilli kenevir tohumunun hasadı yapıldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından başlatılan proje kapsamında 10 hektarlık alanda tohumluk için ekilen narlı kenevirin hasadı için program düzenlendi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çarşamba Deneme İstasyonu'nda ekimi gerçekleştirilen narlı kenevir çeşidinin hasadına katılan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Türkiye açısından Anadolu'ya ait bir değerin yeniden hayata kazandırıldığını söyledi.

"Bütün unsurlarıyla sanayiye kazandırılmasını amaçlıyoruz"

Kenevir bitkisinin yeniden üretilmesi ve ekonomiye kazandırılmasını önemsediklerini belirten Ünal, "Kenevir, ülkemize bütün unsurlarıyla destek olacak bir ürün olarak sadece kazanç kapısı değildir. Ülkemizin geleceğine bir yatırımdır. Bu kapsamda üniversite olarak bize düşen hizmeti yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Kenevirin sadece bir şekilde değil, bütün unsurlarıyla sanayiye kazandırılmasını amaçlıyoruz" dedi.

"Keneviri her sektörde kullanabileceğiz"

Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Selim Aytaç da, narlı çeşidi kenevirin sağlık, tekstil, savunma, ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanımına yönelik AR-GE çalışması yaptıklarını anlattı.

Kenevir bitkisinin köklerinden tohumuna kadar bütün unsurlarının değerlendirilebileceğine vurgu yapan Aytaç, "Ülkemizde bin yıllık geçmişi olan bir ürün tekrar hak ettiği noktaya geliyor. Bizim kültürümüzde olan keneviri her sektörde kullanabileceğiz. Bugün tohumluk narlı türünün hasadını gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Bu yıl 10 hektarlık alanda ekimi gerçekleştirilen narlı çeşidinden bir ton tohum elde edileceği belirtildi.