Gündem
Giriş Tarihi : 20-07-2021 22:09   Güncelleme : 26-07-2021 20:57

Türkiye'den SDK ile görüşen Macron'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınadı.

Türkiye'den SDK ile görüşen Macron'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Suriye Demokratik Konseyi mensupları ile görüşmesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

"Bölgede istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir"

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Fransa’nın tüm çağrılarımıza rağmen bölücü gündeme sahip bu eli kanlı terör örgütü ve uzantılarıyla sürdürmekte olduğu ilişki, Türkiye'nin milli güvenliği, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir.

Sözkonusu örgütün son dönemde, örgüte katılmayı reddeden gençlerin barışçı gösterilerini kanlı şekilde bastırması, Afrin Hastanesi gibi sivil hedefleri bombalaması, çocuklar dahil Suriyeli sivillere saldırması, tutukluları işkenceyle öldürmesi gerçeklerini de Fransız ve uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz.

Türkiye'nin bu terör örgütü ve uzantılarıyla mücadelesini her yerde kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha tekrarlıyoruz.