Gündem
Giriş Tarihi : 07-03-2021 21:58   Güncelleme : 11-03-2021 01:31

Türkiye'de ilk kez 'tam kapanma' uygulaması Aksaray'da başladı

Çok yüksek riskli il olarak kırmızı kategoride bulunan Aksaray'da, bugün sokağa çıkma kısıtlamasında bakkal ve manavlar da kapatıldı.

Türkiye'de ilk kez 'tam kapanma' uygulaması Aksaray'da başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan çok yüksek riskli 17 il arasında yer alarak risk haritasında kırmızı renkte bulunan Aksaray, mavi renkle gösterilen düşük riskli iller kategorisine geçebilmek için tam kapanmaya gitti.

Bakkal, market ve fırınlar kapatıldı

Son açıklanan illere göre haftalık vaka sayısında 100 binde 140.89 kişi ile yüksek bir orana sahip olan Aksaray'da bakkal, market, fırın, kuruyemişçi, kasap gibi tüm istisnalar ortadan kaldırılarak pazar günü itibariyle tam kapanma uygulandı.

Türkiye'de ilk defa tam kapanmanın uygulandığı kentte sadece süt üreticileri, sütlerin günlük toplanması gerektiği için seyreltilmiş şekilde çıkabilecek.

Cadde ve sokaklar bomboş kaldı

Hafta içi duyurulan kapanma kararı sonrası alışverişler cumartesi gününden yapılarak, cadde ve sokaklar boş bırakıldı.

Şehirde kapanma kararına uyulduğu görüldü.

Yeşiltepe'de 7 gün sokağa çıkma yasağı

​Öte yandan, Aksaray'da merkeze bağlı Yeşiltepe beldesinde tedbirler kapsamında yarın karantina uygulamasına geçilecek.

İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, Yeşiltepe'de yarın saat 08.00'den 15 Mart Pazartesi günü saat 08.00'e kadar giriş ve çıkışların yasaklanmasına ve 7 gün boyunca sokağa çıkma yasağı getirilmesine karar verildi.

Yenikent'in karantinası 1 hafta uzatıldı

Yenikent beldesinde yarın saat 08.00'de bitecek karantinanın da 15 Mart Pazartesi günü saat 08.00'e kadar uzatıldığı vurgulandı.