Sağlık
Giriş Tarihi : 05-01-2021 03:44   Güncelleme : 12-01-2021 04:34

Türkiye'de aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı halen düşük

'Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması'nın 37. dönem verilerini açıklayan Ipsos Araştırma, Türkiye ve dünyada aşı yaptırmayı düşünenlerin oranını açıkladı.

Türkiye'de aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı halen düşük

Ipsos Araştırma, 'Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması'nın 37. dönem verilerini açıkladı.

Aaraştırmada, "Aşı Yaptırmayı düşünenlerin oranı Türkiye’de ve diğer ülkelerde ne durumda? Aşı karşıtı haberlere maruz kalma oranı ne? Okullar uzaktan eğitime devam etmeli mi? Veliler çocuklarını yakın zamanda okula göndermeye hazır hissediyorlar mı?" sorularına yanıtlar arandı.

Türkiye'de aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 44

Trendlerin de izlendiği araştırmanın 37. döneminde; aşı yaptırma eğiliminin Türkiye'de yükselişe geçtiği görülüyor.

Toplumda aşı yaptırma eğilimi ekim sonunda yüzde 51 seviyesinde iken, aralık ortasında yüzde 38’e kadar düşmüştü.

Aşı yaptırma eğilimindeki bu azalmanın yılın son haftasında sona erdiği izlenirken, aşı yaptıracağını söyleyenlerin oranının da tekrar yüzde 44 seviyesine ulaştığı belirtiliyor.

Aşı hazır olduğunda yüzde 19'luk kesim hemen yaptıracak

Her 10 kişiden 4'ü aşı hazır olunca ilk üç ay içinde aşı yaptıracağını ifade ediyor.

Ipsos’un Koronavirüs Salgını ve Toplum Kamuoyu Araştırması kapsamında aşı hazır olduktan ne kadar zaman sonra aşı yaptırmayı düşündükleri de soruldu.

Bireylerin yüzde 19'u hemen aşı olmayı düşündüklerini ifade ederken, ilk-üç ay içinde aşı olacağını dile getirenlerin toplam oranı yüzde 41 düzeyinde görüldü.

Toplumun beşte biri (yüzde 23) ise ne zaman aşı yaptıracağı konusunda henüz bir fikir beyan edemiyor.

Diğer yandan, toplumda ne kadar süre geçerse geçsin kesin bir şekilde aşı olmayı reddeden yüzde 14'lük bir kesim var.

Salgının yaygın olduğu ülkelerde toplumların eğilimi 

Ipsos’un koronavirüs aşısına yönelik global tutumları ortaya koymayı hedeflediği araştırmasında, farklı ülke vatandaşlarının aşı yaptırma niyetlerinin değişiklik gösterdiği görülüyor.

BirGün'ün haberine göre, Çin, Brezilya ve İngiltere’de aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı oldukça yüksekken, Rusya ve Fransa’da aşı yaptırma eğiliminin daha zayıf olduğu görülüyor.

Aşı yaptırmaya yönelik haberler daha sık görülüyor

Ipsos’un son dönem araştırmasında, vatandaşlara aşıyla ilgili daha çok hangi haberleri duydukları veya gördükleri soruldu.

Yurttaşların yüzde 40'ı aşı yaptırmaya yönelik haberleri daha çok duyduklarını belirtiyor.

Diğer taraftan toplumun üçte birinden fazlası (yüzde 36) aşı yanlısı ve aşı karşıtı haberlerle benzer seviyede karşılaştıklarını dile getiriyor.

Uzaktan eğitime kamuoyu ve ebeveynlerin bakışı

Ipsos araştırmasında, okulların kapatılması ve uzaktan eğitime tümüyle geçilmesi konusunda genel kamuoyunun ve çocuğu okul çağında olan ebeveynlerin değerlendirmeleri de alındı.

Alınan yanıtlara bakıldığında, hem genel kamuoyu, hem de ebeveynler uzaktan eğitimle devam edilmesine yönelik alınan kararı doğru buluyor (genel kamuoyu yüzde 78, ebeveynler yüzde 81).

Ebeveynlerin sadece yüzde 6’sı bir ay içinde çocuğunu okula gönderme konusunda kendisini rahat hissedeceğini belirtiyor. Hatta çoğunluk, ikinci dönem boyunca dahi çocuğunu okula gönderme konusunda hazır hissetmiyor.

Ebeveynlerin üçte biri (yüzde 32) 2022 yılına işaret ederken, yüzde 28, salgının belirsizliği nedeniyle fikir beyan edemiyor.