Sağlık
Giriş Tarihi : 24-11-2020 01:52   Güncelleme : 30-11-2020 03:41

Türkiye'de 44 kişiye 1'inci doz aşı uygulandı, yan etki görülmedi

Erciyes Üniversitesi'nde koronavirüse karşı geliştirilen aşının uygulandığı 44 gönüllüde şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmezken, ikinci doz aşı ise 2 gün sonra yapılacak.

Türkiye'de 44 kişiye 1'inci doz aşı uygulandı, yan etki görülmedi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite yerleşkesi karşısına yapılacak hasta yakını misafirhanesinin temel atma töreninde, Kayseri'nin, İç Anadolu'nun en önemli sağlık merkezi olduğunu söyledi.

Kayseri'nin çevre illere de hizmet verdiğini anlatan Prof. Dr. Çalış, büyük bir ihtiyaç olan misafirhane yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

"HİÇBİRİNDE YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ"

ERÜ akademisyenleri tarafından yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı üniversitelerinde geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşının çalışmalarına değinen Çalış, şunları kaydetti:

Bildiğiniz gibi ERÜ'de geliştirilen Covid-19'a karşı aşımızın Faz-1 çalışması devam etmektedir. Bugün itibariyle 44 gönüllümüzün aşı adayı dozu yapılmış oldu ve çok şükür hiçbirinde yan etki görülmedi. Bu, Faz-1 çalışmaları için çok önemli bir şey. Faz-1 çalışmasının vazgeçilmez ve en önemli parametresi güvenlik. Güvenliği bu şekilde aşmış olacağımıza inanıyorum. Tabii, üç gün sonra ikinci doz aşılaması yapılacak.

"BİR AN EVVEL FAZ-2'YE BAŞLAMAK İSTİYORUZ"

Faz-1 çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Çalış, şöyle konuştu:

Bu güvenliğin iyi geçmesi, bize, Faz-2 çalışmalarına bir an evvel geçilebileceğini gösteriyor. İnşallah Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçeceğiz ve Faz-2'ye bir an evvel başlamak istiyoruz. Tabii ki prosedürler içerisinde bunu yapmak zorundayız. İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezimiz dünya çapında denetlenen Faz çalışması yapılabilen Türkiye'deki tek merkez. Biz asla kaliteden taviz veremeyiz, vermeyiz de. Bu prosedüre uymak şartıyla Faz-2 çalışmalarının da bir an evvel başlayacağını da buradan müjdelemek istiyorum. Tabii ki önce Sağlık Bakanlığı ile görüştükten sonra, inşallah Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları biter ve yerli aşımıza bir an evvel kavuşuruz diye ümit ediyorum.

FAHRETTİN KOCA: "2 GÜN SONRA İKİNCİ DOZ AŞILAMA YAPILACAK"

Konuyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabından paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şu ifadeleri kullandı:

  • TÜSEB desteğiyle Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen COVID-19 aşısının Faz-I çalışmasında 44 gönüllüye aşı uygulandı. Şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmedi. İkinci doz aşılama 26 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Güzel haberlerini vereceğim 15 aşı adayı daha var.