Sağlık
Giriş Tarihi : 31-07-2021 01:51   Güncelleme : 04-08-2021 03:46

Türkiye, Sputnik V aşısının üretimine başlıyor

Türkiye'nin birkaç ay içerisinde Rus Sputnik V aşısının üretimine başlamayı planladığı öğrenildi.

Türkiye, Sputnik V aşısının üretimine başlıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, başkent Moskova’da düzenlenen Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında, Türkiye'nin, kendi topraklarında Sputnik V aşısının üretimine birkaç ay içinde başlayacağını söyledi.

Türkiye ile ilaç alanında işbirliğinin artırılmasının ihtimal dahilinde olduğunu kaydeden Novak, Rusya teknolojileri ile Türkiye’de bağışıklık oluşturucu preparatların üretimine geçilmesi gerektiğini de ekledi.

Türkiye, Sputnik V'ye acil kullanım onayı vermişti

Rusya Başbakan Yardımcısı, bunun yanında, Türk şirketlerinin Rus aşısının üretimine birkaç tesiste birden başlayacağını da belirterek, "Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın Rus aşısının kullanımını onaylamış olmasını memnuniyetle karşılamaktayız" dedi.

Novak, Moskova’da 17'nci dönem toplantısı düzenlenen Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu’nun eşbaşkanı.

Komisyonun Türkiye tarafında eşbaşkanıysa Ticaret Bakanı Mehmet Muş.

Türkiye, senenin başında Sputnik V aşısına acil kullanım onayı vermişti.

Sputnik V aşısının özellikleri

Sputnik V, viral vektör yöntemi ile geliştirilmiş bir aşı. Sözkonusu yöntemde, koronavirüs parçacıklarını vücudun diğer bölgelerine taşıması için zayıflatılmış bir virüs kullanılıyor.

Vücut bu yöntemle koronavirüsün genetik kodunun bir bölümüne maruz bırakılıyor. Bu da bağışıklık sisteminin, gerçekten karşılaştığında koronavirüsle savaşabilmesini sağlıyor.

Sputnik V’nin güvenilir ve etkili bir aşı olduğuna dair bulgular, İngiliz bilim dergisi The Lancet dahil pek çok yayın organında yer aldı.