Gündem
Giriş Tarihi : 12-12-2021 01:17   Güncelleme : 16-12-2021 03:29

Türkiye Barolar Birliği'nde devir teslim törenine Feyzioğlu katılmadı

Türkiye Barolar Birliği'nde gerçekleşen devir teslim törenine eski başkan Metin Feyzioğlu katılmazken, yeni başkan Erinç Sağkan, burada yaptığı konuşmada, "Bundan sonra hep birlikte yöneteceğimiz bir TBB var. Biliyorum ki bu zorlu süreçte bizleri yalnız bırakmayacaksınız" dedi.

Türkiye Barolar Birliği'nde devir teslim törenine Feyzioğlu katılmadı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı'na seçilen Erinç Sağkan ve yönetim kurulu üyeleri, Anıtkabir'i ziyaret etti. Ardından, TBB Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde devir teslim töreni yapıldı.

Törene, eski TBB Başkanı Metin Feyzioğlu katılmadığı için yeni başkan Sağkan'a cübbesini eski TBB Başkan Yardımcısı avukat Hüseyin Özbek giydirdi.

Burada konuşan Sağkan, isim vermeden Feyzioğlu'nu eleştirerek, "Bir söz vermek istiyorum: Görevi tamamlayıp ayrılırken, burada olmaktan onur duyacağım" ifadelerini kullandı.

"Bu ülkede hiçbir avukat, hiçbir baro yalnız; hiçbir yurttaş savunmasız kalmayacak"

Yeni dönemin yeni anlayışla başlayacağını belirten Sağkan, "Bugün itibarıyla TBB'nin kapıları bütün avukatlara açılmıştır. Bugün itibarıyla TBB'de avukatlara kısıtlı alanlar artık kaldırılmıştır. Artık Türkiye'deki tüm avukatlar TBB'ye girerken, duyarlı kapılardan, x-Ray cihazlarından geçmek zorunda kalmayacaklardır. Artık gerçekten bu meslek için, meslektaşlarımız için etkin şekilde mücadele etmenin zamanının geldiğine inanıyoruz. Bu ülkede hiçbir avukat, hiçbir baro yalnız; hiçbir yurttaş savunmasız kalmayacak" dedi.

"TBB'yi 150 bin avukat denetleyecek artık"

TBB'nin yönetim, disiplin ve denetleme organlarının avukatlar olduğunu söyleyen Sağkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

TBB'yi siz yöneteceksiniz, TBB'yi 150 bin avukat denetleyecek artık. İdari ve mali yönden şeffaf bir TBB'yi hayata geçireceğiz. TBB'nin disiplin kurulu da bundan sonra sizlersiniz. Bundan sonra hep birlikte yöneteceğimiz bir TBB var. Biliyorum ki bu zorlu süreçte bizleri yalnız bırakmayacaksınız. Bugün Atamızın huzurundan yola çıktık; ilkeleri bizim ışığımızdır, yolumuzdur, bundan sonra da yolumuz olmaya devam edecektir.

Törenin ardından TBB Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulu'nun eski ve yeni üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.