Sinema
Giriş Tarihi : 03-07-2021 00:06   Güncelleme : 07-07-2021 03:16

Türk sinemasının usta ismi Kartal Tibet hayatını kaybetti

Yeşilçam ve Türk sinemasının unutulmaz ismi, oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinemasının usta ismi Kartal Tibet hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta ismi, oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet, yaşama gözlerini yumdu.

82 yaşında vefat eden ünlü oyuncunun vefat haberini, oyuncu Civan Canova duyurdu.

Instagram hesabında paylaşım yapan Canova, "Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim" dedi.

"Sahneden setlere alkışlarla dolu bir ömür"

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın da, Tibet’in vefatı üzerine, "Işık söndü. Sahneden setlere alkışlarla dolu bir ömür. Toprağınız çiçekler koksun" mesajını paylaştı.

Oyunculuktan yönetmenliğe...

1938 doğumlu Kartal Tibet, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Uzun yıllar Ankara'da tiyatro oyunculuğu yaptı.

Suat Yalaz'ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakterinden sinemaya uyarlanan 'Karaoğlan: Altay'dan Gelen Yiğit' adlı filminde başrolü üstlendi. Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın'ın çizgi roman karakterleri Malkoçoğlu ve Kara Murat olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini artırdı.

Karaoğlan'ın Orta Asya'da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet’in başrolü üstlendiği 1966 yapımı 'Karaoğlan: Baybora’nın Oğlu' ve 'Karaoğlan: Camoka’nın İntikamı', 1967 yapımı 'Karaoğlan: Bizanslı Zorba' ve 'Karaoğlan: Yeşil Ejder' ve 1972 yapımı 'Karaoğlan Geliyor' adlı filmlerle devam etti.

Tibet daha sonra Sezgin Burak’ın yarattığı Tarkan’ı, 1969’da sinemaya uyarlanan 'Tarkan' adlı filmde canlandırdı. Bu filmi 1970’te 'Tarkan: Gümüş Eyer', 1971’de 'Tarkan: Viking Kanı', 1972'de 'Tarkan: Altın Madalyon' ve 1973’te 'Tarkan: Güçlü Kahraman' takip etti.

'Tosun Paşa', 'Sultan', 'Zübük' ve 'Şalvar Davası' gibi önemli filmlere imza attı

'Tosun Paşa' filmiyle 1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başlayan Kartal Tibet'in önemli filmleri arasında 'Ölmeyen Aşk', 'Dağlar Kızı Reyhan', 'Senede Bir Gün', 'Sultan', 'Zübük', 'Gol Kralı' ve 'Şalvar Davası' yer alıyor.

1993-1997 yılları arasında yayınlanan 'Süper Baba' dizisinin ilk 13 bölümünü, 2007 yılında Kanal D’de yayınlanan 'Zoraki Koca' adlı televizyon dizisini yönetti.

2008 yılında Show TV’de yayınlanan 'Hayat Güzeldir' dizisinin yönetmenliğini üstlendi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.