Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-12-2020 17:28   Güncelleme : 01-01-2021 23:24

Türk-İş tepkili: Net asgari ücret yetersiz, karara katılmıyoruz

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, 2021'de geçerli olacak asgari ücretin, işveren ve hükümet kesimi temsilcileri tarafından oyçokluğuyla belirlendiğini, işçi kesimi olarak alınan karara katılmadıklarını söyledi.

Türk-İş tepkili: Net asgari ücret yetersiz, karara katılmıyoruz

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarını belirledi.

Buna göre, zamlı asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruşnet 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

"İşveren ve hükümet temsilcileri tarafından oyçokluğuyla belirlendi"

Bakan Selçuk'un ardından söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, 2021 için belirlenen net asgari ücretin yetersiz ve işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu söyledi. 

Irgat, 2021'de geçerli olacak asgari ücretin, işveren ve hükümet kesimi temsilcileri tarafından oyçokluğuyla belirlendiğini, işçi kesimi olarak alınan karara katılmadıklarını dile getirdi.

Asgari ücret çalışmalarında, işçi kesimi olarak öncelikle çalışanların kendileri ve aileleri için insan onuruna yaraşır gelir elde etmeleri için çaba gösterdiklerini aktaran Irgat, "Komisyonun görevlendirdiği TÜİK, bekâr bir işçinin yaşama maliyetini Kasım 2020 itibarıyla 2792 lira olarak belirledi ama bu hesaplamanın içinde ailenin harcamaları yoktu. Aralık ayında gerçekleşecek enflasyon oranı da yoktu. Ayrıca, 2021 yılında temel fiyat artışları da dikkate alınmamıştı bu belirlemede" dedi.

"Bugünün geçim şartlarına bile yetmeyecek oranda bir rakam tespit edildi"

Irgat, işveren ve hükümet kesimi temsilcilerinin net 3 bin liranın üzerinde bir rakam teklif etmelerini beklediklerini aktararak, "Birlikte belirledikleri net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Asgari ücret daha tespit edilirken eksiktir. Bugünün geçim şartlarına bile yetmeyecek oranda bir rakam tespit edilmiştir. İnsan onuruna yaraşır bir ücret, bizim de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerin en önemli maddelerinden birisi olarak yer almaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

"Geçim şartları yine dikkate alınmadı"

Görüşlerini, 3 işçi konfederasyonu olarak 4 Aralık'tan itibaren kamuoyuna açıkladıklarını ve ilkelerini paylaştıklarını hatırlatan Irgat, şöyle devam etti:

Asgari ücret belirleme çalışmalarında temel alınması gereken ilkelerimizi ortaya koyarak kamuoyuyla paylaştık. Maalesef işveren ve hükümet kesimi tarafından karşılık görmediğini anlıyoruz. İşçilerin, aileleriyle birlikte yine yoksullukla, geçim şartlarının her geçen gün artan ağırlığıyla karşı karşıya bırakıldığını anlıyoruz. Anayasamızda yer alan çalışanların geçim şartları yine dikkate alınmadı. Çalışanları 2021 yılında zor günler beklemektedir. Yine fedakârlığın ücretlilerden beklendiğini görüyoruz.

"Hükümetin, tercihini dar ve sabit gelirli işçilerden yana kullanmadığını anlıyoruz"

Irgat, komisyon çalışmalarında belirleyicinin her zaman hükümetin yaklaşımı olduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

Hükümetin, tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli işçilerden yana kullanmadığını anlıyoruz. Asgari ücret alarak yaşamlarını zorlukla sürdürmek zorunda olan milyonlarca çalışan ve ailesi yine mağdur edilmiştir. İşveren ve hükümet kesimi tarafından belirlenen asgari ücretin, ülkeye sosyal taraflara yararlı olmasını diliyorum.