Çevre
Giriş Tarihi : 29-08-2021 01:40   Güncelleme : 01-09-2021 04:42

Tunceli'deki yangın 11 gündür sürüyor!.. 74 barodan ortak çağrı

Tunceli'nin Hozat ilçesindeki ormanlık alanlarda çıkan ve günlerdir devam eden yangın söndürülemiyor. Tunceli Valiliği, "Dün öğle saatlerinde bölgenin batısında tekrar bir örtü yangını başlamıştır. Yangını söndürme ve soğutma çalışmaları ekiplerimizce devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

Tunceli'deki yangın 11 gündür sürüyor!.. 74 barodan ortak çağrı

Tunceli'ye bağlı Hozat ilçesinin Kurukaymak bölgesinde 18 Ağustos’ta çıkan yangın, ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü, ancak aynı bölgede tekrar başlayan yangın bu kez Ovacık ilçesine doğru yayıldı.

Hozat-Ovacık arasındaki Buzlutepe mevkiine sıçrayan yangın, söndürüldükten bir gün sonra yine çıktı. Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, alevler rüzgârın da etkisiyle yeniden canlanarak Ovacık ilçesine doğru yayılmaya başladı.

Bölgeye itfaiye ve orman ekipleri sevk edilirken, geniş bir alanda etkili olan yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Başkan Maçoğlu'nun bölgeye girişine izin verilmedi

Yangın bölgesine gitmeye çalışan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'na, güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi.

Sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Ovacık Kaymakamı tarafından engellendiğini söyleyen Maçoğlu, yangına havadan müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bölgeye girişlerine izin verilmemesine tepki gösterdi.

Maçoğlu, "Bizler biliyoruz ki bu tür yangınlar ancak ve ancak hava destekli söndürme ile söner. Yine de Orman Müdürlüğü’nün denetiminde bu tür yerlere müdahale edilebileceğini de biliyoruz. Bizlerin talebi şu; burada bir yangın var, bütün canlıların yaşamı yok oluyor, bitkiler yok oluyor, orman yok oluyor. En az 5-6 kilometrelik alanda yangın var ve buna müdahale edilmesi gerekiyor. Yangın rüzgârın etkisiyle yayılıyor" dedi.

"Yangına güvenlik gerekçesiyle müdahale edilmemesi kabul edilemez"

Günlerdir yangın bölgesine ulaşmaya çalışan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, "Yangına güvenlik gerekçesiyle müdahale edilmemesi hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değil. Orman yanıyorsa Anayasa'nın 169. Maddesi son derece açık; 'ormanlara zarar verecek hiçbir faaliyette ve eyleme izin verilemez' diyor. Orman yanıyorsa, güvenlik sıkıntısı varsa o zaman havadan müdahale edilir. Orada orman muhafaza memurları var, onlara destek de gönderilebilir. Gönderilen görevlilerin güvenliği sağlanıyorsa, gidecek görevlilerin de güvenlikleri sağlanabilir" diye konuştu.

Valilikten açıklama

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada, yangına müdahale edildiği belirtilerek şöyle denildi:

Dün öğle saatlerinde bölgenin batısında tekrar bir örtü yangını başlamıştır. Yangını söndürme ve soğutma çalışmaları ekiplerimizce devam etmektedir. Bölge görevli olmayan vatandaşlarımız için risk arz etmektedir. Vatandaşlarımızın görevli arkadaşlarımıza kolaylık göstermeleri ve Ovacık Kaymakamlığımızın izni olmaksızın alana girmemeleri rica olunur.

"Geniş ve zor bir coğrafya... Havadan ve karadan müdahale edilmeli"

Yapılan müdahalenin yetersiz olduğunu öne süren Avukat  Barış Yıldırım ise şunları söyledi:

Ovacık'ta iş makinaları ile müdahale etmeye çalıştılar. İş makinaları arazi yapısı nedeniyle bölgeye girememiş, uzaktan müdahale başladı. Bir arazöz, bir itfaiye, bir de dozer götürmüşler. Uzaktan yaptığımız gözlemlerde hâlâ yandığını gördük. Geniş bir coğrafya, zor bir coğrafya, havadan ve karadan ciddi bir şekilde müdahale edilmesi lazım.

74 barodan ortak çağrı

Öte yandan, yangına ilişkin 74 baro adına ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, ormanların anayasal güvencede olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

Halkımıza, kamuoyuna ve basına çağrımız; inancımızın, tarihimizin ve kültürel mirasımız olan doğamızdan, yaşam parçamızdan acılar yükselirken; cümle canlıya, kurda, kuşa sahip çıkılmasıdır. Anayasa'nın 169. maddesiyle 'Ormanların Korunması ve Geliştirilmesi'nin devletin güvencesine bırakıldığını ve Orman Kanunu ile Çevre Kanunu hükümlerine göre de ormanları korumak ve yaşatmak için gerekli iş ve işlemlerin derhal gerçekleştirilmesi hukuksal bir zorunluluk olduğunu da unutmayın diyoruz.

Bu kapsamda Tunceli ilimizde, Hozat ve Ovacık İlçemizde 18 Ağustos 2021 tarihinden itibaren birden fazla alanda devam eden yangınlara derhal havadan ve karadan müdahale edilmesi gerekmektedir.