Gündem
Giriş Tarihi : 04-09-2021 02:05   Güncelleme : 10-09-2021 02:12

Tüm çalışanlara PCR testi zorunluluğu geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca 81 il valiliğine gönderilen yazıya göre, aşı olmayan işçilerden 6 Eylül itibariyle işyeri veya işveren tarafından haftada bir kez zorunlu PCR testi istenecek.

Tüm çalışanlara PCR testi zorunluluğu geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çalışma hayatını düzenleyici, işçi-işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almanın, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemenin, Bakanlığın asli görevleri arasında olduğu hatırlatıldı.

81 il valiliğine yazı gönderildi

Bu doğrultuda, Bakanlık tarafından işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren 2 Eylül 2021 tarihli yazı 81 il valiliğine gönderildi.

Açıklamada, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü olduklarının hatırlatıldığı kaydedildi.

6 Eylül 2021 itibariyle zorunlu

Aynı zamanda işverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesinin istendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir. Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri / işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.