Dünya
Giriş Tarihi : 17-01-2021 19:57   Güncelleme : 22-01-2021 04:54

Toplu aşılamada şok gelişme: İsrail'de 13 kişi yüz felci geçirdi

İsrail'de yeni koronavirüs salgınına karşı toplu aşılamada 13 kişinin yüz felci geçirdiği bildirildi.

Toplu aşılamada şok gelişme: İsrail'de 13 kişi yüz felci geçirdi

13 İsrail vatandaşı, Pfizer şirketinin koronavirüs aşısının ilk dozundan sonra, beyinden yüz kaslarına giden sinir olarak tanımlanan "fasiyal sinir" felci yaşadı.

Benzer vakaların daha fazla olduğu iddiası

Sputnik'in İsrail'in Yediot Aharonot gazetesinden aktardığı haberde, "Bakanlığın verilerine göre en az 13 kişi parezi semptomları geliştirdi, ancak sağlık sisteminin içindeki doktorlar bu tür vakaların sayısının uygulamada daha fazla olduğuna inanıyor" ifadeleri kullanıldı.

Aşıyı yaptıranların arasından bir kişi, aşı uygulamasından birkaç dakika sonra çenesinde ve ağızında garip hisler oluştuğunu belirterek, "En az 28 saat boyunca bu şekilde devam etti. Tamamen yok olduğunu söyleyemem, ancak bunun dışında başka herhangi bir ağrı hissetmiyorum" dedi.

Semptom gösterenlere ikinci doz verilmeli?

İsrail Sağlık Bakanlığı, ilk dozun uygulanmasından sonra parezi semptomları geliştirenlerin, iyileşinceye kadar ikinci aşıyı ertelemeleri gerektiğini açıkladı.

Bununla birlikte doktorlar, bu gibi durumlarda ikinci dozu vermenin mantıklı olup olmayacağından şüphe ediyor.

İkinci doz 10 Ocak'ta başlatıldı

İsrail'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılaması 20 Aralık’ta başlamış, aşının ikinci dozu 10 Ocak'ta uygulanmaya başlanmıştı.

İlk aşamada sağlık çalışanları, tıp öğrencileri, geriatri personeli ve devlet görevlileri herkese örnek olması için aşılanmıştı, ikinci aşamada ise 60 yaş üzerinde olan risk grubundaki kişilere aşı vurulmaya başlandı.

Aşının ilk dozu 2 milyondan fazla, ikinci dozu ise 200 binden fazla kişiye uygulandı.