Gündem
Giriş Tarihi : 16-12-2021 00:30   Güncelleme : 20-12-2021 05:00

THK Kayyum Heyeti Başkanı'nın istifa dilekçesi 2.5 ay sonra kabul edildi

Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi 2.5 ay önce istifa dilekçesi veren Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın istifasını kabul etti, Aşçı'nın yerine Ali Yüksel atandı.

THK Kayyum Heyeti Başkanı'nın istifa dilekçesi 2.5 ay sonra kabul edildi

Türk Hava Kurumu'nun (THK) başındaki Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın istifası kabul edildi.

Eski Bakan Cenap Aşçı'yı kayyum olarak atayan 9. Sulh Hukuk Mahkemesi istifayı ikinci dilekçeden yaklaşık 2.5 ay sonra kabul etti.

Mahkeme, Aşçı'nın yerine İçişleri Bakanlığı müfettişi Ali Yüksel’i atadı.

Eylüldeki dilekçesinin ardından ekimde yeniden başvurdu

6 Eylül'de yazdığı dilekçeyle kendisini kayyum olarak atayan mahkemeye görevden çekilmek istediğini bildiren Aşçı, gereği yapılmayınca ekim ayında bir dilekçe daha verdi.

Aşçı, 4 Ekim tarihli dilekçede kurumun tüm iş ve işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için dilekçesinin ivedilikle işleme konmasını talep etti.

"İvedilikle karar verilmesini talep ederim" demişti

Cenap Aşçı, yasa gereği kendisini kayyum olarak atayan Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne sunduğu ikinci dilekçede şu ifadeleri kullanmıştı:

Sayın mahkemenizin 16.10.2019 tarihli kararı ile benim de aralarında bulunduğum 3 kişilik kayyum heyetinin atanmasına karar verilmiştir.

Sayın mahkemenize UYAP sistemi üzerinden 06.09.2021 tarihinde gönderilen talep dilekçesinin ekinde yer alan 01.09.2021 tarihli dilekçem ile Türk Medeni Kanunu'nun 477'nci maddesi uyarınca kayyımlık görevinden çekilmek istediğim bildirilmişse de şu ana kadar sayın mahkemenizce bu hususta herhangi bir karar verilmemiştir.

Kamuya yararlı bir dernek olan Türk Hava Kurumu'nun amaçları doğrultusunda yaptığı tüm iş ve işlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için görevden çekilme dilekçem hakkında ivedilikle karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.