Gündem
Giriş Tarihi : 28-04-2021 01:11   Güncelleme : 01-05-2021 22:21

Tekel Bayileri Platformu Başkanı'ndan alkol yasağına tepki

'Tam kapanma'nın olacağı tarihler arasında alkollü içki satışının yasaklanmasına tepki gösteren Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "17 Mayıs'a kadar ülke genelinde pandemi ve ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır. Corona bahane, yasaklar şahane" dedi.

Tekel Bayileri Platformu Başkanı'ndan alkol yasağına tepki

Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs sabahına kadar sürecek 'tam kapanma' sürecinde alkol satışının yasaklanmasına tepki gösterdi.

"Pandemi ve ramazan ayı bahanesiyle yasaklandı"

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Aybaş, "Genelgede 'alkol satışı yasak' diye bir ibare, madde dahi yok. Maalesef üzülerek söylüyorum; 17 Mayıs'a kadar ülke genelinde pandemi ve ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır" dedi.

Kararın yeme içme kültürüne karşı açıkça bir darbe olduğunu vurgulayan Aybaş, "Corona bahane, yasaklar şahane" diye yazdı.

"Bu yetki saptırmasıdır... Vatandaş evinde ister içer, ister içmez"

Alkollü içkilerin satışı yasal ürünler olduğunu belirten Aybaş, "Hükümet yetkililerinden sağduyu, hoşgörü, dini bağlamda açıklama falan beklemiyoruz. Satışı yasal bir ürün kanuna aykırı şekilde yasaklanamaz. Bu yetki saptırmasıdır. Vatandaş evinde ister içer, ister içmez" ifadelerini kullandı.

Genelgede alkol satışına ilişkin madde bulunmuyor

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede de tekel bayiler ve alkol satışına ilişkin özel bir madde bulunmuyor.

Genelgenin marketlerle ilgili maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.